Především je třeba říci, že výsledek druhé přímé volby hlavy státu je pro Českou republiku prohra i ostuda. Na straně vítězů stojí kromě těžce nemocného člověka skupina absurdních šašků typu Jiřího Ovčáčka. Jejich éra skončí brzy a nezůstane po nich nic než pocit trapnosti.
To, co je pro nás důležité, jsou nikoli ztráty, ale přínosy této události. Pojďme se na ně podívat.
- Přínos Jiřího Drahoše. Profesor Jiří Drahoš udělal dobrou práci pro Českou republiku. Ve své kampani dokázal spojit voliče prozápadní a demokratické orientace. Dobře pojmenoval základní problémy české politiky. Demaskoval Miloše Zemana a jasně definoval zátěž, kterou pro Českou republiku představuje trestně stíhaný Andrej Babiš. Proti naprosté špíně postavil důstojnost. Čelil děsivé a temné síle – a obstál.
- Osobní velikost protikandidátů. Poprvé jsme zažili něco, co známe pouze ze západních volebních kampaní. Kandidáti, kteří v prvním kole neuspěli, ale přitom získali velkou podporu voličů, projevili ohromnou zodpovědnost a vysokou úroveň. To je jeden z nejlepších momentů této události. Michal Horáček, Marek Hilšer i Pavel Fischer se zachovali skvěle, když jasně podpořili Jiřího Drahoše. Postavit se s hrdostí k výhře je jednoduché, ale s grácií se vyrovnat s prohrou umí málokdo. Navíc získat téměř půl milionu podporovatelů není prohra. Tito kandidáti ukázali cestu do budoucnosti.
- Občanská aktivita a spontánní angažovanost. Mnoho lidí věnovalo svůj čas a energii tomu, aby se České republice vrátila její důstojnost. Byly to skvělé a pozitivní akce, které dávají naději, že je v naší zemi mnoho těch, kterým záleží na budoucnosti.
- Velké ocenění si zaslouží demokratické politické strany. Je zřejmé, že kupříkladu pro ODS nepředstavoval Jiří Drahoš ideálního kandidáta. Přesto ho jednoznačně a deklarativně strana podpořila. Tento principiální postoj zaujali Piráti, TOP 09, lidovci, STAN i demokratická část ČSSD.
- Jedním z nejsilnějších momentů prezidentské volby byl přínos České televize a výkon Světlany Witowské. V porovnání s tím, co předvedla TV Prima, jsme jasně viděli, kde je civilizace a kde je buranství.
- Oproti volbě před pěti lety jsme byli svědky mnohem širšího spojenectví různých částí, skupin a vrstev společnosti. Ocenění si například zaslouží mnozí představitelé církví a dalších společností a institucí. Pravdivé zrcadlo Zemanovi nastavil předseda ústavního soudu Pavel Rychetský a předseda senátu Milan Štěch. Podařilo se najít shodu napříč celým národem zprava doleva.
- V České republice nastala po první přímé volbě v roce 2013 dusivá atmosféra, kterou se nyní podařilo prolomit. Miloši Zemanovi se nepovedlo realizovat jeho sen o prezidentském systému podle vzoru Vladimira Putina. Prezidentský systém v České republice nevládne a ani nebude. Tato volba, jakkoli jsme ji prohráli, tomu zamezila.
- Zřetelným přínosem této volby je další díl demaskování východního oligarchy Andreje Babiše. Předseda hnutí ANO ukázal svoji slabost, když jasně odhalil pupeční šňůru, která jej pojí s Milošem Zemanem. Zároveň se ke svému duchovnímu otci zachoval tak neloajálně a uboze, že nebude mít na růžích ustláno. Deklarovaná prozápadní orientace hnutí ANO se projevila jako účelový podvod. Vzpoura Babišových europoslanců to jen dokazuje.
- Demokratická část české společnosti projevila zodpovědnost a disciplinovanost, před níž kverulantské chování neobstojí. Přestože pro mnoho lidí nebyl Jiří Drahoš ideální kandidát, dokázali nadřadit principiální hodnoty nad výhrady.
- Východní a autoritářské směřování České republiky nemá zdaleka tak velkou sílu, jakou by si přáli v redakci Parlamentních listů a v TV Barrandov. Jejich vládnutí a jejich špína je jen dočasná. A morální vítězství antizemanovské koalice je jistotou.
Máme jeden velký úkol: Nepohrdat lidmi, kteří volili Miloše Zemana, ale snažit se je pochopit. To je jediná možnost, jak v budoucnu uspět.
Chcete i v této době číst tištěné Revue FORUM? Předplaťte si ho! ZDE.