Miloš Zeman si naplánoval na pondělí velkou tiskovou konferenci. Vyzývám proto novináře, aby na ní upustili od politické korektnosti a přehnané úcty k osobě pana Zemana, jakožto k hlavě státu. Prezident by měl odpovědět i na otázky, kterým se dosud vyhýbal, a měl by se zodpovídat občanům za problémy, které republice způsobuje.

Zde je 15 otázek, které je potřeba v pondělí prezidentovi položit:

1. Jak konkrétně chcete stabilizovat českou společnost po čínském vzoru?

2. Co přesně znamená váš výrok „Já tady nechci islám“, když je v ústavě České republiky garantována svoboda vyznání?

3. Co přesně znamená vaše nynější cesta do Číny, když jste květnovou účast na přehlídce v Moskvě obhajoval slovy, že se jedete poklonit vojákům, kteří padli při osvobozování Československa? Nejbližší čínský voják byl v době druhé světové války od nás několik tisíc kilometrů.

4. Jak může prezident členské země NATO veřejně prohlásit, že na Ukrajině nejsou žádní vojáci Ruska, protože vám to sdělil ruský ministr zahraničí Lavrov. Vy nevíte, že nás samotné Rusko kodifikovalo ve své vojenské doktríně jakožto členskou zemi NATO v pozici svého nepřítele?

5. Jak můžete prohlásit jako hlava státu, že uprchlíci, kteří se již nacházejí na území České republiky, mají odejít (pokud se jim zde nelíbí), ačkoliv v tomto případě jde o navádění k trestné činnosti?

6. Jak to, že zvete na Pražský hrad jménem všech občanů republiky na slavnostní večer Adama Bartoše, který je otevřený rasista, antisemita a homofob?

7. Jak to, že váš kancléř Mynář nemá pořád bezpečnostní prověrku? Bez ní nemůže zastupovat hlavu státu na klíčových jednáních. Jak může hlava státu, která má jít spoluobčanům příkladem, veřejně tolerovat již více než dva roky ignorování pravidel?

8. Jak důrazně vytknete ruskému prezidentu Putinovi při setkání v Číně nynější odsouzení dvou ukrajinských občanů ve vykonstruovaném procesu na 10 a 20 let?

9. Jak si máme vysvětlit váš výrok o nutném šetření výdajů prezidentské kanceláře, když se její rozpočet zvyšuje? Na příští rok o 68 milionů.

10. Jak může hlava státu tvrdit, že u nás dochází k verbování do vojsk Islámského státu, když naše zpravodajské služby nic takového nepotvrdily?

11. Proč prezident republiky, který byl přímo zvolený občany tohoto státu, neseznamuje veřejnost s každoroční výroční zprávou BIS?

12. Proč a za jakým účelem jste si vymyslel hesla, která údajně vykřikovali účastníci na pochodu k výročí narození Stěpana Bandery v Kyjevě? Vaše tvrzení bylo jednoznačně vyvráceno záznamem z demonstrace. Omluvíte se?

13. Hodláte dodržet platnost svého výroku, že pokud ruská vojska vstoupí na východní Ukrajinu, tak byste se přimlouval pro co nejostřejší sankce Evropské unie, a dokonce připravenost Severoatlantické aliance podniknout vojenskou akci?

14. Je obvyklé, když má naše republika čest léčit prezidenta jiného státu (slovenský Andrej Kiska v Plzni), tak že mu náš prezident nepošle ani přání brzkého uzdravení a nedá mu najevo alespoň symbolický zájem a účast?

15. Jak vysvětlíte svůj slib, že nebudete ve své funkci potřebovat žádné poradce, když jich máte nyní již více než deset?