Zájem o špiclovací nástroj známý pod jménem Účtenkovka klesá. Státní loterie však stále dokáže překvapit. Například tím, že do ní někteří jedinci přihlásí třeba 3000 účtenek měsíčně, slovy: tři tisíce. Tedy v průměru sto účtenek denně. Jeden člověk.

O tom, jak se to může stát, se s vlastní zkušeností krátce rozepsal jeden z věrných čtenářů deníku FORUM 24. „V menším městě kousek za Prahou jsem v supermarketu nakupoval pár věcí. Pokladní se mě po zaplacení ptala, jestli potřebuju účtenku, nebo zda si ji může nechat. Překvapený jsem nejprve řekl, že žádnou účtenku nechci, jak to říkám všude. Potom jsem se ze zvědavosti zeptal, k čemu jí moje účtenka za rohlíky, jogurt a limonádu bude dobrá,“ popisuje čtenář Michal.

A prozradil i odpověď, jaké se dočkal: „Pokladní mi řekla, že je sbírá do soutěže, kde může vyhrát auto nebo milion. Došlo mi, že jde o Účtenkovku. Tak to mi ji dejte, odpověděl jsem a před prodejnou jsem účtenku vyhodil do koše. Tohle nebudu podporovat,“ uzavřel ve zprávě čtenář.

Zájem o Účtenkovku klesá. Už od listopadu se do státní loterie zapojuje stále méně lidí. Za únor to bylo o padesát šest tisíc lidí méně než za listopad. Do systému přišlo o čtyři miliony účtenek méně. Do zatím posledního, patého, kola přihlásilo 422 tisíc lidí lehce přes 13 milionů účtenek. V předchozím kole soutěžilo 426 tisíc hráčů a do systému přihlásili téměř 16 milionů účtenek.

Největší zájem o loterii byl v listopadu. Tehdy poslalo 478 tisíc lidí 17 milionů účtenek. Za zhruba půl roku, kdy ministerstvo financí loterii provozuje, jsou zaznamenány neuvěřitelné případy, například jeden ze soutěžících za měsíc poslal přes tři tisíce účtenek.

Ministerstvo financí si klesající zájem o jejich hru nepřipouští. „Mírný pokles v lednu a v únoru byl způsoben tím, že tyto měsíce patří ke spotřebitelsky slabším. V případě února je nutné přihlédnout také ke zkrácenému počtu dní,“ řekla Hospodářským novinám mluvčí ministerstva Michaela Tesařová.

Pro podnikatele je pokles zájmu o Účtenkovku dobrou zprávou. Celý systém z dílny Andreje Babiše a Aleny Schillerové má totiž jediný cíl: namotivovat obyčejné lidi, aby špiclovali podnikatele ve svém okolí a hlídali je, jestli vydávají řádně účtenky. Systém, který vytváří třídní boj ve společnosti a jasným způsobem očerňuje podnikatele, které staví do role těch, které je potřeba hlídat, bohatě financuje ministerstvo z peněz vybraných na daních.

Tedy ceny v hodnotě 65 milionů korun ročně platí sami podnikatelé. Ti ze svých daní přispívají na plat Schillerové, Babiše a všech možných státních kotrolorů, a nyní i na „obyčejné lidi“ a odměny pro ně za to, že ony podnikatele vzorně kontrolují. A tak je běžné, že například v lednu dostal auto v hodnotě 300 tisíc důchodce, který odeslal účtenku z nákupu rohlíků v hodnotě 47 korun. Je to spravedlivé?

Pokles zájmu o tak amorální záležitost, jakou je Účtenkovka, je dobrou zprávou. Až jednou bude mít Česká republika zase normální vládu, Účtenkovka by měla být jednou z prvních věcí, kterou zruší.

Právě v této době je nutné bránit nezávislou žurnalistiku. Předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora