Slovenský Ústavní soud zrušil rozhodnutí soudů, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš byl ve svazcích StB veden neoprávněně. Je tak jasné, že ústavní soudci se nebáli politických tlaků ze strany Babišova spojence Roberta Fica a rozhodli se nadále nepřekrucovat historická fakta.

Jedna věc je jasná a byla jasně vyřčena mnoha historiky, nejen těmi slovenskými: Estébáci si žádné zprávy o agentech nevymýšleli. Znamenalo by to totiž, že už předem počítali, že režim padne a že se z takovýchto zpráv stane kompromitující materiál. A to v polovině osmdesátých let pravda rozhodně nebyla.

Andrej Babiš působil v zahraničním obchodu na pozicích, které byly vyhrazeny jedině pro spolupracovníky StB. Není pochyb o tom, že s tehdejším režimem kooperoval ‒ ostatně dodnes používá mnoho praktik, které se v mládí naučil, včetně toho, že si vede složky na své oponenty.

Každý, kdo by nyní uvažoval o tom, že půjde do případné vlády s člověkem, který je nejen obviněn z trestného činu, ale navíc spolupracoval se zločineckou a totalitní mocí před rokem 1989, ztrácí nejen veškerý morální kredit, ale i legitimitu pro to, aby mohl vést zemi.

Překrucovat historii se v posledních letech učíme všichni velmi efektivně. Ale slovenský ústavní soud dokázal, že to nebude možné donekonečna a že není možné, aby jednomu estébákovi jiný estébák dokazoval, že nebyl estébák.

Nezbývá proto, než slovenskému ústavnímu soudu poděkovat za odvahu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora