Klub na obranu demokracie informuje o své podpisové akci proti zdanění církevních restitucí. Prohlášení podpořilo už 2447 občanů, mezi nimi Hřebejk, Grubhoffer a Hrzánová.
Poslanecká sněmovna bude na své nadcházející schůzi, která začne v úterý 22. ledna, projednávat ve třetím čtení komunistickou novelu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Novela zavádí dodatečné zdanění finančních náhrad církevních restitucí, stanovených platným zákonem č. 428/2012. Předpokládá se, že sněmovní hlasovací koalice ANO, KSČM, SPD a ČSSD novelu v závěrečném hlasování hladce schválí. Poté předloha zamíří do Senátu, který ji může buď potvrdit, anebo vrátit do sněmovny.
Klub na obranu demokracie poslal v té souvislosti 7. ledna poslancům a senátorům z demokratických stran stanovisko nazvané „Zdanění finančních náhrad církvím boří právní jistoty v ČR“, pod které sbírá podpisy občanů. Na Foru 24 jsme o něm už informovali zde. Do neděle 20. ledna se k prohlášení připojilo 2447 signatářů, mezi nimi řada známých osobností. Klub zároveň oslovil představitele „občanské společnosti“ a poslal své stanovisko na vědomí představitelům církví a náboženských společností v ČR.
KOD v prohlášení upozorňuje, že navrhovaná zákonná úprava porušuje ústavní principy a relativizuje legálně uzavřené smlouvy. Pokud komunistická novela projde, bude to znamenat zásah do platné legislativy v záležitosti, která má zásadní politický význam, neboť se týká řešení odluky církví od státu. Záměr zdanit náhrady církevních restitucí je podle Klubu důsledkem zásadních politických proměn, odstartovaných v naší zemi v roce 2013. Tyto proměny znamenají víc než jen „střet zájmů“ nebo „korupci“, totiž hroucení právních jistot, na nichž stojí svobodná demokratická společnost.
Text prohlášení najdete zde , seznam signatářů zde a svůj podpis můžete připojit zde. Sběr podpisů pokračuje, dokud nebude o osudu komunistické novely definitivně rozhodnuto.
Stanovisko KOD podepsali mj. herečky Barbora Hrzánová, Lenka Vychodilová a Hana Krobotová, režisér Jan Hřebejk, spisovatelka Irena Dousková, bývalý ministr kultury ČR Jindřich Kabát, hudební ředitel Státní opery Andreas Weiser, bývalý synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml, šéfredaktorka Revolver Revue Terezie Pokorná, šéfredaktor Fora 24 Pavel Šafr, publicisté Jan Rejžek a Alexander Tomský, bývalí aktivisté Charty 77 Jan Litomiský, Jiří Gruntorád, Albert A. Černý a Richard Nemčok, dokumentarista a režisér Martin Vadas, hudebníci Michal Ambrož a Jakub Noha, herec Jan Antonín Duchoslav, historici Petr Blažek, David Svoboda a Václav Smyčka, televizní hlasatelka, moderátorka a překladatelka Marta Skarlandtová, výtvarníci Viktor Karlík, Jindřich Růžička a Vladimír Suchánek, vysokoškolští učitelé prof. RNDr. Libor Grubhoffer, prof. Lenka Karfíková, Dr. theol., prof. RNDr. Pavel Kubeš, prof. Pavel Hošek, Th.D., prof. PhDr. Martin Procházka, doc. ThLic. Jaroslav Brož, Th.D., prof. RNDr. Hana Čížková, prof. MUDr. Ladislav Machala, prof. RNDr. Lubomír Opletal, prof. Ing. Jiří Kopáček, Ph.D., RNDr. Jan Květ, doc. ThDr. Petr Macek, Ph.D, prof. PhDr. David Papajík, prof. Ing. Josef Soukup, doc. RNDr. Vítězslav Švejdar, prof. Ing. arch. Petr Urlich.