Kouzelná věta „nepůjdeme do vlády s trestně stíhaným člověkem“ dnes nabrala nový smysl. Nebo spíš, přestala platit. Vzhledem k tomu, že výsledky víkendových voleb byly vyhlášeny ve Sbírce zákonů, bylo stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka přerušeno. Do vládního kabinetu se teď mohou „hrnout“ všichni.

Věta, která byla jednou z nejčastějších v předvolebním období a měla uchlácholit voliče, kterým by vadila účast majitele hnutí ANO ve vládě, byla zjevně koncipována tak, aby mohla být v době vyjednávání o vládní koalici zapomenuta.

Nyní je totiž Babiš zase „čistý jako lilie“ a stranám, kterým nejde o princip, ale pouze o formulaci, týkající se obvinění exministra financí z podvodu na čerpání eurodotací na Čapí hnízdo, uvolnilo dnešní vyhlášení volebních výsledků ruce.

Kdo bude chtít vládnout a bylo mu hloupé, že by nedodržel své slovo, dané voličům, může ode dneška do ustavující schůze nové sněmovny, která by mohla Babiše opět vydat k trestnímu stíhání, s hnutím ANO vyjednávat.

Kromě TOP 09, ODS a Pirátů má nyní oligarcha dalších pět stran, kterým může nabídnout koaliční spolupráci. Přestože s komunisty údajně do vlády nechce, stále to neznamená, že nepůjde. Nově tedy platí, že se můžeme dočkat populisticko-extremisticko-komunistické vlády, přičemž žádná ze stran nezalže svým podporovatelům.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora