Panuje jakési sdílené přesvědčení, že existuje zájem, nebo dokonce nárok vědět, jak je na tom zdravotně prezident republiky. Případně jak je na tom zdravotně prezident republiky pretendující stát se znovu prezidentem republiky.

 

Tento názor nesdílím. Především neexistuje žádná zákonná opora, která by umožňovala podrobné zkoumání prezidentova stavu.

Nikde se nepraví, že nesmí kandidovat člověk, který je nemocný, nemocnější nebo člověk, kterému by dejme tomu zbývaly tři měsíce života, ať už by se taková prognóza opírala o cokoli.

Pokud by takový zájem veřejnosti existoval, jistě by ho zákonodárce do zákona vpravil. My zároveň víme, že kdyby ho to vůbec napadlo, byla by to zjevná diskriminace. To na okraj.

Cena za demokracii

Z roviny zákonné se tedy ocitáme spíše v rovině etické. Sám by takový člověk měl odstoupit ještě před volbou, myslíme si. Proč?

Ptali jsme se mimochodem ostatních kandidátů po jejich podrobné dokumentaci? Známe stav Topolánkovy prostaty, Horáčkovy slinivky nebo Drahošova tlustého střeva? A zajímá nás vůbec?

Nebo jinak. Existují choroby, které dokážou kandidáta zabít rychle, aniž by to na něm bylo fyzicky vidět? Někteří kandidáti se před volbami rentgenují, jíní to odmítají. Fajn mediální hra, nic víc.

Proti našemu „právu“ vědět stojí právo kohokoli ve věku 40+ kandidovat. Musíme chtě nechtě poměřovat, udělat si jakýsi prezidentský volební test proporcionality.

Naše právo je nepsané, kandidátovo psané. To je vážný rozdíl.

Pak jsou tu vedlejší úvahy: jeho rozhodnutí kandidovat a případně brzy zemřít bude stát veřejné peníze. Jistě. Něco o tom ví (v trochu jiné analogii) třeba exsenátor a nově zvolený poslanec Jiří Hlavatý. Je to cena za demokracii, uspořádat si volby.

Právo zemřít ve funkci

A pak je tu rovina politická, historická. Možná na to ve svatém boji proti lumpárnám, co Zeman bezpochyby na Hradě napáchal, zapomínáme – je to všechno jenom politika a motivy politiků jsou čistě politické.

Je pro prezidenta (kteréhokoli, nejen Zemana) důležité případně zemřít ve funkci? Má na to právo. Pokud ho lidé do funkce zvolí.

Je to vlastně stejný argument jako ten, že má být Zeman poražen ve volbách.

Historie se nebude ptát, kolik stály náhradní prezidentské volby. Bude v ní však psáno, že Zeman obhájil svůj styl politiky i přes to nebo ono. Nebo naopak to, že dostal napráskáno.

Ať kandiduje. Do jeho biochemie nám nic není.

Vyšlo na webu HlídacíPes.org.

Revue Forum Banner
Robert Malecký / Hlídací pes
Robert Malecký / Hlídací pes
Další články autora