Údajný dotační podvodník Andrej Babiš je známý nejen svými pravděpodobnými podvody a obcházením povinnosti platit daně. Řadu lidí baví svým vyjadřováním. Především ve chvílích, kdy ho někdo pozlobí, začne mluvit zvláštní kompilací češtiny a slovenštiny a současně přejde do vyšších tónů.

Dále je známým odborníkem na vše. A tak se stalo, že v rozhovoru o předvolebním programu v Českém rozhlasu přišel s radami pro nejrůznější oblasti. Rady doplnil patřičnými novotvary.

Tak například v tématu energetika, konkrétně při otázce, zda by měla mít Česká republika další blok jaderné elektrárny, řekl větu: „Lidi ve vládě, který nikdy nepodnikali, tomu nerozumí, tak nedali ten příkaz Čezu a řekli vemtě tě Ďukovany, strčte to do dceři, oceňtě to a uděléte soutěž.“ Ještě předtím mluvil o Albánsku.

„Je to o tom, jestli vyhráme my nebo prohráme skončíme v opozici,“ takto majitel ANO charakterizoval letošní volby. Dále také řekl, že pokud skončí v opozici, už „tady nikdy nebude žádný pokus à la Babiš. Nikdy.“

K tématu migrační krize Babiš řekl: „Musíme se podívat na náš azylový zákon. Tady sou lidi, dostanou azyl, sou kriminalita. Na Václaváku se stále prodávají drogy. Já se ptám proč.“

Na otázku, zda je možné zajistit potravinovou soběstačnost ČR, kterou slibuje, řekl: „Tak je to pro prští generace. My nevíme jaký budou klimatické změny. Podivétě se sucho na jižný Moravě, dneska ta hlavní zemědělská oblast je na Vysočině. My v některých komoditách nésme soběstační, takže je potřeba ako všechny státy se podivétě na arabské státy. Kupují půdu v Brazílii, Indii“.

Andrej Babiš často zdůrazňuje to, že má vynikající předpoklady pro to být premiérem díky tomu, že mluví několika světovými jazyky (jako prominentní komunista mohl studovat a pracovat v zahraničí i před rokem 1989). Nejsem si jist, zda je výhrou, pokud se premiér takto vyjadřuje v jakémkoliv jazyku. Babiš v citovaném pořadu nebyl pod tlakem, nebyl tam v duelu. Jen sám s moderátorem, který mu dal prostor, aby vysvětlil program ANO. Přesto byl takto (ne)srozumitelný a (ne)konkrétní.

 

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora