Svátek 17. listopadu nazývaný Den boje za svobodu a demokracii má pro naši zemi dvojí význam. Vyhlášený byl roku 1941 v Londýně na památku událostí roku 1939, kdy nacisté uzavřeli všech 10 českých vysokých škol, popravili 9 představitelů vysokoškoláků a 1200 studentů zbili a odvlekli do koncentračních táborů. O padesát let později vyšli opět studenti do ulic, aby si připomněli zmíněné smutné události a byli při tom brutálně zmláceni policii tehdy nazývanou veřejnou bezpečností. V obou případech se mladí lidé postavili za svobodu proti útlaku, totalitním režimům a násilí. Díky událostem v listopadu 89 zvaných Sametová revoluce zakotvila před 27 lety v naší zemi svoboda a demokracie.

Ano, od té doby máme svobodu a to je dobře. Ve volbách můžeme hlasovat pro politické strany podle svého výběru, a ne pro jednotnou kandidátku Národní fronty jako za socialismu. Můžeme svobodně cestovat, lidé s výjimkou extremistických názorů nejsou zavíráni do vězení za to, co veřejně řeknou, můžeme číst knihy nebo poslouchat hudbu, které se nám líbí, a nehrozí za to žádný trestní postih. To všechno za komunistického režimu nebylo možné. V jeho éře byli dokonce lidé za svoje postoje názory i popravování. Osud Milady Horákové je toho smutným důkazem.

Demokracie však není zadarmo a v současné době se ocitá v ohrožení. Proto je třeba ji chránit proti těm, kteří ji chtějí pouze zneužít k nastolení nějaké odrůdě diktátorského režimu. Odstrašující příklady máme z Německa v roce 1933, kdy se dostali k moci nacisté vedeni Adolfem Hitlerem, a také u nás v roce 1946, kdy pro změnu v parlamentních volbách zvítězili komunisté v čele s Klementem Gottwaldem. V současnosti znamenají hrozbu pro demokracii Tomio Okamura nebo Andrej Babiš.

Přesto všechno není důvod k pesimismu. Věřím tomu, že naše demokracie je dost silná na to, aby se ubránila likvidačním tlakům. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský už dal najevo, že tato instituce nedovolí jakékoliv ohýbání Ústavy. A to je moc dobře. Jsem přesvědčen, že těch 27 svobodných let stálo za to a my žijeme v nejkrásnějších časech v historii českých zemí. Desítky let už se u nás neválčilo, máme mír, můžeme svobodně podnikat, rozhodovat o svém osudu a nikdo u nás nehladoví. Přesto však nesmíme přestat usilovat o demokracii. Ideální příležitostí je právě výročí 17. listopadu, kdy účastí na prodemokratických akcích můžeme dát najevo, že nám na ní záleží a chceme ji tady mít.

Michael Pánek (ODS), Středočeský krajský zastupitel

Revue Forum Banner