EET už za pár měsíců umožní šmírovat i lékaře. EET mě jako psychiatra děsí – je to nedůstojné a bude lékařům silně komplikovat jejich poslání. Odnesou to především pacienti, protože některé zdravotní služby placené v hotovosti zmizí kvůli zátěži s tímto spojené. Ekonomicky EET u lékařů nemá smysl, přímé platby jsou zde marginální. Babišovi je to lhostejné, protože čím víc digitálních informací bude mít stát, tím větší je možnost kontroly občanů, eventuálně kompromatu na každého. Babišovi to prostě dělalo dobře, zakládat miliony složek, být Velkým bratrem každého z nás. Připomíná mi to mravy jako za bolševika, ale digitální šmírování je daleko efektivnější než namlouvání udavačů. Digitální totalita v době moderních technologií je daleko větším nebezpečím. Centrální digitální sběr obrovského množství údajů v státem je snadno zneužitelný, nadchlo by to každého eštebáka. Každý krok centrálního sbírání dat o nás je krokem ke ztrátě naší svobody. Slibované peníze ve státní pokladně navíc jsou více než sporné a nevyváží ztrátu důstojnosti a ohrožení svobody, s tím spojených. Náklady na tento chorvatský systém státní pokladně jen přitíží.

Systém EET lékařům podsouvá, že místo služby bližnímu chtějí okrádat pacienty a stát a obnovuje atmosféru státní kontroly, udavačství, strachu a třídní nenávisti dokonce i v lékařské ordinaci. Lékaři budou muset v přímém přenosu hlásit svojí práci nejen pojišťovnám, ciž je vpořádku, ale ještě navíc v přímém přenosu finanční správě. Budou se losovat účtenky od psychoterapeutů a psychiatrů? Budou se vybírat vysoké pokuty u lékařů, kterým spadne internet? Budu každý lékař ve svém kufříčku mít mimo léků, fonendoskopa, injekčních stříkaček, neurologického kladívka ještě další zařízení pro on-line připojení a tiskárničku?

Ale zdaleka největší nebezpečí spočívá v tom, že centrálně sbírané digitalizované údaje od občanů v rukou státu jsou vždy zneužitelné – stačí politická změna, trhlinka v demokratickém systému a digitálně upravený kompromat je po ruce. Máme jistotu, že politik typu Babiše tyto údaje nezneužije? Já osobně mám velký problém i s elektronickými zdravotními kartami pro nedozírné riziko zneužití, a každý naprosto zbytečný on line údaj od lékařů navíc vnímám spíše v rovině nebezpečí pro ochranu citlivých osobních dat než v rovině údajné pomoci naší pokladně. Navíc nevěřím tomu, že exministr financí, kterému hrozí zcela reálné a hmatatelné trestní stíhání, snil vždy jen o dobru statní pokladny.

Stát nezvládal výběr daní, selhával v bojí proti šedé ekonomice, tak Babiš přesunul zodpovědnost z několika velkopodvodníků včetně sebe sama na většinu poctivých drobných živnostníků včetně lékařů a ještě je nechal tu srandu zaplatit – společně se zákazníkem.

Převzato z facebookového profilu s laskavým svolením autorky.

Revue Forum Banner
Džamila Stehlíková
Džamila Stehlíková
Další články autora