Dnešním dnem vyprší devadesátidenní lhůta, kterou dal protikuřácký zákon majitelům restaurací, hospod, barů a dalších provozoven, kde je od konce května zapovězeno kouření. Od zítřka tak mohou začít kontroly, které ve svém důsledku mohou znamenat zničení mnoha míst, kam se lidé chodí „občerstvovat“. Rovněž tak začíná hon na živnostníky, kteří pijí krev těm, jejichž touha někoho udat je nepřekonatelně silná.

Vzhledem k tomu, že policie má povinnost na každé hlášení občanů o porušení zákona reagovat, může se klidně stát, že hlídky budou vyjíždět na každé upozornění na „nebezpečného“ kuřáka v prostoru, ve kterém nemá co dělat.

Pokuty pro podnikatele, kteří si neohlídají, aby si v jejich provozovně nikdo nezapálil, mohou dosáhnout až dvou milionů, což je pro menší restaurační zařízení smrtící. Vzhledem k tomu, že stát protikuřáckým zákonem, stejně jako třeba v případě účtenkové loterie, aktivoval v některých lidech chuť někomu „zavařit“, mají se živnostníci na co těšit.

Podle pořekadla „u souseda je tráva zelenější“ totiž může vzniknout šikana hospodských, která nemusí být zákonitě podložena porušením zákona. Od zítřka se tak z výčepních stanou drábové, kteří každého, kdo by chtěl kouřit, musí nemilosrdně vyhnat na ulici a zároveň doufat, že z protějšího okna nekouká někdo, kdo stráží dobro lidu.

Novodobé pomocné stráže VB od 30. srpna zjihnou. Dostanou totiž další možnost ničit to, co jiní vytvořili.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora