Úterní tisková konference předsedy vlády nabídla Andreje Babiše v plné síle. Po delší době opět nadával na všechno a všechny, krom sebe a svých blízkých spolupracovníků, zase ve vzteku přecházel do slovenštiny, znovu „hysterčil“ a lhal. To znamená jednu jedinou věc. Majitel hnutí ANO cítí velký problém, který pro něj může mít dosah, překračující hranice České republiky.

Zpráva OLAF prý nehovoří o podvodu na Čapím hnízdě, vždyť oněch 50 milionů je proinvestováno na farmě a každý se může při návštěvě rodinného sídla rodiny Babišových přesvědčit. Stejně je Evropský úřad pro boj proti podvodům podle premiérových slov pouhou „partičkou neumětelů“, která na pokyn mafie chce zničit jeho politické angažmá.

Případ možného podvodu s eurodotacemi se posunul, zprávu OLAF už viděl každý, kdo ji vidět chtěl. Argumentace Andreje Babiše se však nehla z místa. Oligarcha nikdy nic neprovedl, kauza je vymyšlená a účelová, měla poškodit hnutí ANO a ovlivnit volby.

Slova Babiše a Faltýnka, provázená velkými emocemi, dokázala, že se skutečně něco děje a nejde pouze o nějakou drobnost. Vždyť už teď se v Bruselu o Čapím hnízdě mluví víc, než by si rekreační sídlo druhého nejbohatšího občana ČR zasloužilo. I to musí předseda naší vlády vědět a nemůže ho to nechat klidným.

A tak přišlo i na jedno rádobychlapské gesto. „Necháme se vydat,“ zahřímal Babiš s nadějí, že se tak ukáže jako člověk, který se nemá čeho bát a očistí své jméno u soudu. Už ale nevysvětlil, že nechat se vydat, neznamená být vydán.

O tom rozhodne poslanecká sněmovna, ve které zatím diktuje průběh hlasování spojení babišovců, komunistů a okamurovců. Demokraticky smýšlející člověk by sice neváhal a zvedl ruku pro vydání obou poslanců, ale při pohledu na členy trojkoalice není jasné, kdo si dokáže sáhnout do svědomí a hlasovat podle toho, jak uvažuje a ne podle nařízení stranického vedení.

Babišovo vystoupení bylo po dlouhé době opět zrcadlem jeho podstaty. Agresivní, útočné, lživé a nekompromisní ke všem, kdo nesdílí obdiv k jeho osobě.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora