Premiér Andrej Babiš si vyšlápl na ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína, kterého nevybíravě tlačil k rezignaci. Prý na základě jakéhosi dokumentu z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, podle kterého měl být pan ředitel kázeňský potrestán. Babiš chce kvůli tomu dokonce svolat Bezpečnostní radu státu. To by byla v podstatě směšná situace, protože tato instituce má jednat o závažných problémech, týkajících se bezpečnosti naší země, avšak v tomto případě by měla řešit nějaký bezvýznamný policejní přestupek. Daleko závažnější je ovšem fakt, že na pomoc agentovi StB Babišovi přišel náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Pavel Komár, který potvrdil existenci materiálu na ředitele Murína. Komárovým přímým nadřízeným je olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Tato dvojice spolu Ištván, Komár spolu s tehdejším ředitelem policejního Útvaru na odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou má největší podíl na tzv. kauze Nagyová. Před téměř pěti lety vtrhla policejní komanda při mohutné razii na různá místa v Česku včetně úřadu předsednictva vlády. Mezi zatčenými byli tři poslanci ODS a vedoucí úřadu premiéra Jana Nagyová. Šlachta se mimo jiné chlubil tím, že policisté při této akci zabavili 150 milionů korun a desítky kilogramu zlata.

Mělo jít údajně o rozsáhlé korupční spiknutí, které se však do současnosti nepotvrdilo a výsledky vyšetřování jsou mizerné. Jeden účel však vymyšlená aféra splnila. Svržena byla vláda premiéra Petra Nečase, která byla nahrazena úřednickým kabinetem Zemanových kamarádů vedených Jiřím Rusnokem, jenž bez důvěry Poslanecké sněmovny vládl několik měsíců. A o to tenkrát šlo. Aby Zemanovi a jeho lidem nepohodlní ministři byli odstaveni.

Podobný scénář se připravuje nyní a zase v něm figurují jako hlavní aktéři Ištván a Komár. Tentokrát vadí šéf GIBS Murín. Proč asi? Protože jeho lidé kontrolují policisty, jestli vedou vyšetřování v souladu se zákony. Premiér Babiš je policejně stíhán kvůli Čapímu hnízdu a možnému dotačnímu podvodu. A pokud by v jeho prospěch zasáhla proti vyšetřovatelům této kauzy inspekce, výrazně by mu to pomohlo. K tomu by ovšem byla nutná změna ve vedení GIBS, aby ji vedl někdo vstřícnější k hnutí ANO.  Tuto variantu potvrzují skandální slova Babišova fámula Jaroslava Faltýnka, který prohlásil, že vyšetřovatel Čapího hnízda bude trestně stíhán.

Michael Pánek (ODS), středočeský krajský zastupitel a místostarosta Dobřichovic

Revue Forum Banner