Valtr Komárek, ekonom a pozdější hlava Prognostického ústavu a místopředseda federální vlády, pobýval v letech 1964 až 1967 na Kubě jako poradce Ernesta Che Guevary. Dnes je to 50 let, co byl Guevara, ikona kubánské revoluce, v Bolívii 9. října 1967 popraven.

Komárek vzpomíná na své četné rozhovory s Che Guevarou, kde sám o sobě mluví ve třetí osobě jako o Valtrovi. To byl ještě socialismus mladý a exotický. Popis jednoho z hovorů ocitujeme:

„Rovněž s Bídou reálného socialismu si věděl rady. Lesk a bída reálného socialismu SSSR, ve východní Evropě, v Číně ve Vietnamu a v Mongolsku mu už byly jasné. Valtrova objektivní líčení deformací špatného fungování tohoto systému nových nespravedlností a křivd, které tento systém generuje, ho zraňovalo a nalévalo jed skepse do jeho ran. Přijímal to, ale nesmiřoval se s tím.

‚Podívej se na to z druhé strany,‘ namítal. ‚U vás se jí velice dobře, oblíbeného vepřového s knedlíkem a zelím a piva má každý co hrdlo ráčí.‘ Se smíchem vzpomínal, jak si v Praze dal v pouličním kiosku opékaný špekáček a celý diplomatický doprovod ho poslušně napodobil. „Taková dobrota a jak levná! Tři špekáčky denně by nám stačily. Oblékáte se slušně, bydlíte dobře. Váš venkovan i městský dělník mají daleko větší byty než japonští bossové. Máte bezplatné zdravotnictví, školství, všichni staří jsou pod penzí. Takže kdybyste se obrátili k morálním hodnotám, kultuře, vzdělání a sportu, co by vám vlastně chybělo? A teď si představ, že by intelektuálové udělali revoluci ve Francii, Anglii, Švýcarsku – jaký tam by mohl být socialismus!‘“

A pokračoval líčením Latinské Ameriky, kde mají děti nafouklá bříška a hlad tiší stromovou kůrou. A tak dále.

Valtr mu sděluje, že lidé prostě chtějí sladký život a jak si mohou vybrat, tak duchovní život zůstane stranou. „Je to smutné, ale je to tak. Člověk přece musí mít právo volby. Násilím se socialismus vynucovat nedá, stejně se pak zhroutí a bude to ještě horší. Chce to dlouhou, nenásilnou výchovu, obrovskou cílevědomou práci intelektuálů, jejich komunikaci, dohodu.“

Co na to Che Guevara, který pronesl známý výrok „ano, popravovali jsme, popravujeme a budeme popravovat“, tam není. V tom měl ovšem pravdu, taky ho popravili. Jenom sladký život se na Kubě stále nedostavuje. Chce to prostě „obrovskou cílevědomou práci intelektuálů, jejich komunikaci, dohodu“. Pak se to už jednou musí s tím socialismem podařit.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora