Poslankyně a starostka Jana Černochová z ODS prý váhala, zda to napíše tak natvrdo. Ale pak se rozhodla a napsala to. Jedná se o její příspěvek na jejím profilu o jmenování Karla Srpa do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Nejen ona, ale i Volební komise Senátu se v úterý rozhodla, že Karel Srp, jehož prezident Miloš Zeman do tohoto orgánu nominoval, nesplňuje podmínky pro tuto funkci.

Jana Černochová píše:

„Karel Srp do Rady ÚSTRu nepatří. A dávám sem vykřičník! A souhlasím i s výkladem, že podle stávajícího zákona ho prezident Zeman ani neměl navrhnout, protože nesplnil podmínku volitelnosti.

Že si nepamatuje, jestli byl v roce 68 členem KSČ, je trapné. Ale jede mi v hlavě jiný příběh, který se mě, osobně, velmi dotýká. Jméno František Kriegel a návrh Strany Zelených v našem dvojkovém zastupitelstvu cca před 4 lety na udělení titulu „Čestný občan Prahy 2“.

Tehdy jsem byla podrobena mediálnímu i FB lynči, když jsem se vyjádřila, že budu jako starostka hlasovat proti návrhu, protože to byl dlouholetý komunista, který sice svým jedním hrdinným aktem (odmítnutí podpisu Moskevského protokolu) prokázal velikou statečnost, ale to nic nemění na faktu, že adoroval politické procesy v 50. letech a byl komunistou v nejtemnějších letech naší novodobé historie.

Zajímalo by mě, kolik lidí, kteří mě za to tehdy kritizovali a psali na toto téma články o mojí zabedněnosti, teď říká, že jiný člen komunistické strany v roce 1968 je čistokrevné zlo? Zlo to je, absolutní, ale vzkazuji všem pokrytcům, měřte všem komunistům z této éry stejným metrem!

A je jedno, jestli jde o ÚSTR, nebo pro někoho o možná banální titul čestný občan (mimochodem, to, že F. Kriegel má vlastní „Cenu“ udělovanou nadací Charty 77, asi víte….), jde prostě o stejný princip. Předseda Jazzové sekce Srp (pro disent hodně zásadní a svého času i uznávaný) notabene se soudním rozhodnutím, že nebyl spolupracovníkem Státní bezpečnosti (věřte soudům, nebo nevěřte) VERSUS Kriegel vyloučený v květnu roku 1969 z KSČ a ano, jeden z mála statečných, co nepodepsali v roce 68 Moskevský protokol.

Nehájím Srpa, ani omylem, jak píšu v úvodu, v Radě ÚSTR komunista sedět nesmí. Ale vadí mi ten dvojí metr na posuzovaní členství i skutků…“

Jana Černochová

Revue Forum Banner
Jana Černochová
Jana Černochová
Další články autora