Prezident Miloš Zeman hovořil v souvislosti s karlovarským filmovým festivalem o snobské záležitosti. Jak taková „snobárna“ může vypadat?

Ráno přijedete autem do Karlových Varů. Nejprve desítky minut hledáte volné místo na zaparkování. Když se vám to konečně podaří a radostně se nadechnete čerstvého lázeňského vzduchu, zjistíte, že v celé ulici je možno parkovat pouze s povolením magistrátu. Takže hledání volného místa pokračuje. Jezdíte a jezdíte. Tajně doufáte, že někdo těsně před vámi odjede. Sláva! Zaparkovali jste!

Nyní se davem proderete k hotelu Thermal. Po cestě možná potkáte několik známých a kamarádů ze všech koutů republiky. Koupíte si program a natěšeně studujete, na co všechno dneska půjdete. Přijdete k pokladně a zjistíte, že nemají jediný volný lístek. Nejen na dnešek, ale ani na zítřek. A to dokonce ani na méně atraktivní filmy (uzbecký dokument o pěstování řepky olejné na Sahaře a podobně). Zklamaně a nevěřícně koukáte na tu milou slečnu u pokladny a ptáte se na jiné možnosti.

Jelikož jsou pracovníci festivalu převážně opravdu vstřícní a ochotní, poradí vám, že můžete lístky zkusit sehnat ještě hodinu před promítáním. Z nevyzvednutých rezervací. Závan naděje! Kolik takových vstupenek tam je? Čtyři. Během deseti vteřin jsou pryč.

Přesto se na filmy dostat můžete. A to dokonce i na filmy, které jste chtěli opravdu vidět. Na některé projekce vás na poslední chvíli pustí, i když nemáte vstupenku. V sále si sednete na zem. Šťastní, že jste se konečně dostali na nějaký film.

Na konci dne se jdete s přáteli podívat na nějakou tu párty. Podobný nápad mají další stovky lidí. Přesto se skvěle bavíte a spokojení jdete spát. Zatímco vaši kamarádi se jdou uložit do pěkné ubikace, kterou si sehnali už půl roku dopředu, vy jste se jakýmkoliv ubytováním samozřejmě vůbec nezabývali. A tak se zmrzlí složíte na zadních sedadlech vašeho Grandhotelu na čtyřech kolech.

Ráno vás probudí v autě nesnesitelné horko. Říkáte si, že musí být nejméně poledne. Podíváte se na hodinky a zjistíte, že je sedm hodin. To, že si máte zarezervovat projekce na celý zítřek, vám kocovina nepřipomene. Rozlámaní se vypotácíte z vozu a jdete si do supermarketu koupit snídani. Další den pokračuje celý koloběh znovu. Akorát některé filmy, na které jste se těšili a pracně dostali, únavou prospíte.

Přesto je to každý rok parádní zážitek, který vás vůbec nemusí vyjít draho. Jistě, dá se prožít i serióznějším způsobem. Každopádně, karlovarský filmový festival má pro většinu běžných návštěvníků blíže spíš k punku než ke snobárně. Zároveň v Karlových Varech ale můžete potkat hvězdy světového filmu v uvolněné náladě. A v tom je kouzlo karlovarského filmového festivalu.

Prezidenta Miloše Zemana by na festivalu sezení na zemi v kině nečekalo. Musel by se setkat s lidmi, o kterých prohlásil, že ho nezajímají. Jako například s Umou Thurman nebo s Jiřím Bartoškou. Možná by nakonec sháněl nějaké ty festivalové „pasy“.

Nevětší zlo, které by pak letos v Karlových Varech Zemana mohlo potkat, jsou petiční stánky Jiřího Drahoše a Michala Horáčka. Ten má navíc podpisové archy i pro Marka Hilšera. Podporu demokratických kandidátů by Zeman nepochybně viděl jako vrchol snobárny, který organizuje pražská kavárna.

Revue Forum Banner