Marketingový specialista Martin Jaroš, zveřejnil na svém Facebooku fejeton, který mírně provokuje současné bojovníky proti Arabům. Na text upozorňujeme krátkou citací a odkazem na jeho profil. Jarošův text má zdařilou literární úroveň a je informativní.

Mateřská korporace mě poslala na pár týdnů do Ománu, abych jim tady trošku píchnul. Mám z toho radost, protože Omán je nejkrásnější země v Zálivu a taky nejvoňavější. Jestli vám to neva, tak vám tu něco o arabských vůních napíšu.

Víte, když jako Čech (a vůbec Evropan) přijedete sem do Zálivu, tak si jednoho slunného dne uvědomíte, že strašně smrdíte.

Já vím, já vás slyším. Vy přece nesmrdíte, vy se sprchujete parfémem od Bosse, vy jste hotový chodící záhon frézií.

To jsem si myslel taky – ale houby. Tady v Arábii byste i s celým Bossem smrděli jak řeckej přístav za odlivu. Akorát by vám to místní ze zdvořilosti neřekli. My Evropani máme bohužel sklon se při 55 °C trochu potit. A naše evropské parfémy tady v tom hicu vůbec nezabírají. Ale vůbec – jsou moc slabé.

To místní lidi vůně milují a zacházejí s nimi mnohem líp než my. A nejlepší vůně na světě se už 6000 let dělají tady v Ománu, kde roste nejkvalitnější kadidlovník pravý neboli olibanum. Už Plinius starší v 1. století napsal, že obchod s kadidlem udělal z Ománců nejbohatší lidi na světě.

Celý příspěvek čtěte na profilu Martin Jaroš

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
FORUM 24 MONITOR
Další články autora