O vydání Rusa Jevgenije Nikulina k trestnímu stíhání usilují Spojené státy americké a Rusko. Dotyčného zadržela česká policie před rokem a půl v Praze na základě amerického zatykače. Američané ho viní z opakovaných útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox v letech 2012 a 2013. USA požádaly o předání Nikulina nótou předanou českému ministerstvu zahraničí už v listopadu 2016. Naproti tomu se ruská žádost o vydání kvůli údajné internetové krádeži za několik desítek tisíc korun z roku 2009 jeví jako účelová.

Rusko má evidentně zájem na tom, aby se Nikulin nedostal do rukou americké justice. Je totiž velmi pravděpodobné, že zatčený Rus by mohl mluvit o hackerských útocích Moskvy proti jiným zemím. Z hlediska nebezpečnosti jednání je jasné, že na místě je vydání k trestnímu stíhání do USA. Měli bychom si rovněž uvědomit, že Američané nám před časem vydali k trestnímu stíhání svého občana Kevina Dahlgrena, který v Brně zavraždil čtyři lidi. To běžně nedělají, a pokud by v budoucnu nastala podobná situace, už by k nám tak velkorysí zřejmě nebyli.

Skandální je ovšem chování prezidenta Miloše Zeman, který lobboval za Nikulinovo vydání Rusům a dokonce zvažoval, že by mu udělil milost, což ovšem zákony nedovolují. Jestliže totiž člověk poruší právní předpisy jiného státu a ten požádá o jeho vydání, nemá v tomhle ohledu český prezident žádné pravomoci a neměl by do takových kauz vůbec zasahovat. Jestliže to však Zeman udělal, a opakovaně tlačil na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který jediný může v takových záležitostech rozhodnout, aby byl Nikulin vydán Rusku, tak jednal nepřípustně. Miloš Zeman se nechoval jako hlava suverénního státu, ale jako Putinův gubernátor. Já jsem si přitom myslel, že doba, kdy se české země řídily z Kremlu, už dávno minula a nechci, aby se někdy vrátila.

Zemanovo jednání však není jenom ostudné a zbabělé. USA jsou našimi významnými spojenci v Severoatlantické alianci, a tak, pokud bychom jim Nikulina nevydali, by to mohlo vážně narušit naše vzájemné vztahy. Toto vystoupení českého prezidenta se dá považovat rovněž jako útok na ústavní pořádek a proto by měl do hry vstoupit Senát a zvážit žalobu na Miloše Zemana k Ústavnímu soudu pro velezradu.

Autor je středočeský krajský zastupitel a místostarosta Dobřichovic

Revue Forum Banner