Chápu, že mnoho lidí minulý rok zklamal třeba kvůli výsledkům voleb do Poslanecké sněmovny. To, že hnutí ANO vedené člověkem obviněným ze zneužití dotací EU a ze spolupráce se státní bezpečností spolu s SPD v čele s nenávistným populistickým xenofobem a s nereformovatelnou KSČM mají ve sněmovně téměř ústavní většinu, není dobrou zprávou pro tuto zemi. Jejich hlasovací mašinérie si dělá, co chce, a tak je možné, že v čele mandátového a imunitního výboru je komunista Stanislav Grospič, který v minulosti urážel památku politických vězňů zavíraných do vězení za socialismu kvůli svým názorům a postojům, včetně mého otce.

Nicméně není třeba propadat zbytečnému pesimismu. Jsou i dobré zprávy. Týká se to například Senátu, který odmítl do rady Ústavu pro studium totalitních režimů zvolit Lenku Procházkovou, jež vzhledem k její minulosti nepochopitelně hájí minulý zločinný režim. V Radě této instituce zkoumající období nacistické a komunistické totality skončili lidé, kteří jí škodili a jejím předsedou byl zvolen výborný historik a slušný člověk plukovník Eduard Stehlík. Dobrým příslibem do budoucnosti také je i prohlášení předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, že nepřipustí svévolné výklady Ústavy.

Ale především stále máme své životy ve svých rukou, stále žijeme v demokracii a můžeme svobodně rozhodovat o svých životech. Nemůže být jenom negativní a naříkat nad tím, že všechno na světě je špatné a nic se nedá změnit, nechodit k volbám a pak nadávat, jak do volby. Na jedné straně je potřeba mluvit o tom, že oligarchové a demagogové nám nevládnou dobře a poukazovat na jejich chyby. Samotné to však nestačí. Lidem musíme nabízet alternativy, tedy, že živnostníkům bude lépe bez elektronické evidence tržeb, všem pomohou nižší daně a zjednodušená daňová přiznání, drobným podnikatelům se uleví, když se jim zvýší výdajový paušál z milionu na dva miliony korun, že vůbec je možná společnost, kde bude méně byrokracie a více svobody.

Přál bych si tedy, abychom v příštím roce udělali všechno proto, aby Česká republika byla dobrý místem k životu.

Michael Pánek (ODS), středočeský krajský zastupitel

Revue Forum Banner