Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se pustil do rozsáhlého vysvětlování svého postupu proti šéfovi Generální inspekce bezpečnostních sborů Michalu Murínovi. Jako by se chtěl vymluvit ze špatného svědomí. Jeho snaha pomoci trestně stíhanému předsedovi vlády Babišovi v nátlaku na Murína, aby opustil funkci, byla totiž několikrát popsána přesně tak, jak si Zeman zaslouží.

Pavel Zeman nyní tajemně říká, že mu povinnost mlčenlivosti zakazuje jasně odkrýt pochybení Murína, ale přesto veřejnosti objasnil, že Murín představuje bezpečnostní riziko. V GIBS prý pochybil v desítkách případů.

I kdyby to byla nakrásně pravda, tak tu je ještě jedno bezpečnostní riziko. To riziko se jmenuje mocenská převaha obviněného premiéra nad policejními vyšetřovateli, nad státním zastupitelstvím a možná i nad soudem. Toto bezpečnostní riziko je neobyčejně značné a dotýká se podstaty právního státu. Chování nejvyššího státního zástupce v kauze nátlaku Andreje Babiše na Michala Murína navozuje oprávněné podezření, že toto bezpečnostní riziko se pomalu, ale jistě proměňuje v nebezpečnou realitu.

Nelze se divit, že se po takovém výkonu chce Pavel Zeman po anglicku vypařit a odebrat se kamsi daleko do Evropy. Protože takové fungování právního státu, jaké je nám nyní servírováno v osobě trestně stíhaného premiéra, bohužel evropské poměry ničím nepřipomíná.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora