Premiér tvrdí, že ho s hlavou státu nepojí žádná dohoda, ani spolupráci nepřipouští. Činy jsou však prokazatelnější, než prázdná slova. Miloš Zeman ve sněmovně orodoval za Babišovu jednobarevnou a menšinovou vládu a za to si vysloužil oligarchovu podporu v prezidentské volbě. Vidí to sice každý, ale oba představitelé trapné show stále opakují své lži.

O propojení dvou nejmocnějších mužů ve státě pochybují už jen jejich zaslepení voliči, kteří stále opakují proklamace o nezávislosti Zemana a Babiše. Jeden bez druhého nemůže naplňovat scénář, který již dávno vymyslel současný premiér. Stejně, jak byl zvyklý ze svých agresivních podnikatelských jednání, rozjel tvrdou hru – něco za něco.

Tentokrát je to podpora vládě za podporu prezidenta. Ani jednoho ze zúčastněných to nic nestojí, ale pro toho druhého jde o hodně. Zeman věnuje Babišovi neomezenou moc nad sestavováním vlády a premiér se za to pokusí svého souputníka udržet na Hradě. V jednoduchosti je síla, proto i tento plán nemusí být nijak promyšlený a funguje takzvaně na první dobrou.

Zeman je ostřílený politik a ví, jak může Babiše vytáhnout k neomezené moci, za to má slíbeno. Pro oba je vzájemná sympatie výhodná. V současné situaci by se totiž jakýkoliv rozpor mezi partnery z dob Unipetrolu mohl krutě nevyplatit.

Andrej Babiš potřebuje pomoci s trestním stíháním a jedinou volbou je spoléhat se na prezidenta, který by ho mohl z „průšvihu“ vysekat. Prozatím třeba může odvést mediální pozornost jinam, než na podvod na Čapím hnízdě, později je ve hře i zastavení trestního stíhání ze strany hlavy státu.

Oba politici lžou a byli přitom přistiženi několikrát. Proč by tedy měl nyní někdo věřit tomu, že netvoří politický pakt a de facto nejsou obchodními partnery, v jejichž byznysu je základní komoditou moc?

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora