Hnutí ANO s velikou slávou zahájilo ostrou kampaň a na tiskové konferenci seznámilo občany se svým programem. Kromě toho ale dalo všem na vědomí také zajímavý fakt, a sice že v Babišově hnutí má s českým jazykem potíže kdekdo, ne jenom jejich šéf.

Ve volebním hesle TEĎ NEBO NIKDY jim totiž chybí čárka. Každá paní učitelka ze základní školy – kdyby se jí obtěžovali zeptat – by jim ochotně vysvětlila látku, kterou asi tak v pátém ročníku zameškali. Objasnila by jim, že tato věta je přímo typickým příkladem poměru vylučovacího, kdy jde o výběr mezi dvěma možnostmi, které jsou ve vzájemném rozporu. Buď tohle, nebo tamto. Vynechání čárky před spojkou „nebo“ je proto hrubou chybou, která by se ve školním sešitě dočkala červeného zatržení.

Proč nás to ale překvapuje? Vzhledem k tomu, co ve veřejných projevech padá z majitele hnutí ANO Andreje Babiše (ano, toho, který chce být českým premiérem), můžeme být ještě rádi, že ten slogan nezní třeba TERAZKY LEBO NIKDY.

Je taky docela zábavné, že novináři referující představení volebního programu heslo ve svých článcích většinou uvádějí v gramaticky správné podobě. Asi se bojí, že přesnou citaci by čtenáři omylem mohli považovat za jejich nevědomost.

Školácká hrubka ale nebyla jediná zajímavost, která se na tiskovce objevila. Kromě toho, že nejen Andrej, ale i jeho PR tým plave v české gramatice, jsme se – pravděpodobně neplánovaně a nedopatřením – dozvěděli i jiné věci.

Andrej Babiš v přímém přenosu na ČT24 vyhlásil, že hnutí ANO 2011 konečně má program.

„Smáli se nám, že nemáme žádný program. Teď máme program a je skvělý…,“ plácal se radostně po rameni.

Jenže… Když favorit průzkumů těsně před volbami národu přizná, že zatím – čili v předešlých šesti letech od svého vzniku – se jim žádný program, natožpak skvělý postavit nepodařilo, to až nyní, konečně, je to poněkud prekérní doznání. Taková další hrubka. To se Andrejovi občas stává. Když ho nechají mluvit samostatně, padají z něho perly, že by z toho snad i Prchal prchal. A občas, nedopatřením, i zrnka pravdy.

Aký to má souvis? Na to ať si každý volič odpoví sám.

Revue Forum Banner