Vánoce jsou obdobím stresu a sněhové břečky. Jejich hlavní význam však spočívá v hromadění dárků. Největší radost v dětských očích udělají zpravidla takové dárky, které jsou nejdražší. Proto vám přinášíme osvědčené rady, jak si co nejvíce nakrást. Postupy jsou to vesměs vyzkoušené, dokonce jedním českým politikem (slovenského původu), takže vám nehrozí, že Vánoce strávíte v cele předběžného zadržení. Tedy pokud na vás finanční úřad nevydá jen tak z plezíru zajišťovací příkaz.

Upozornění: K níže popsaným podvodům vás v žádném případě nepovzbuzujeme. Mají sloužit pouze jako odstrašující příklady.

Tip číslo 1

Nechte se, klidně u svého dosavadního zaměstnavatele, zaměstnat na deset či dvacet pracovních úvazků. Vzhledem k zákoníku práce je zapotřebí, abyste v rámci každého z úvazků vykonávali aspoň malinko jinou činnost. Pak už stačí vyčkat, až volby vyhraje ČSSD, která chce zavést něco jako slevu na dani z každého úvazku. Takže díky umělému rozdělení svého pracovního úvazku nebudete platit žádnou daň z příjmů.

Možná vás napadnou i další tipy, jak cokoli uměle rozdělit a díky tomu neplatit žádnou daň. Soudní dvůr EU i český Nejvyšší správní soud sice občas měly výhrady proti umělému dělení (např. veřejných zakázek či nákupu firmy), ale Finanční správa nemá s takovým postupem problém. Alespoň u uměle dělených podnikových dluhopisů.

K tipu nás inspiroval Andrej Babiš se svou firmou. Ta totiž vydala v podstatě asi dva dluhopisy a ty následně uměle rozstříhala dokonce na miliardy kousíčků. Koupil si je pak právě tehdejší majitel firmy Babiš. Roční daň z úroků z každého jednotlivého kousíčku tak činí pár haléřů a podle pravidel pro tehdy vydané dluhopisy se zaokrouhluje na celé koruny dolů. Takže Babiš neplatí už několik let žádné daně z přijatých úroků z těchto půjček pro Agrofert. Přišel si tak prozatím na desítky milionů korun a hájí se tím, že podobný fígl použili i jiní miliardáři či milionáři.

Tip číslo 2

Nakupte si na burze akcie jakékoli firmy a pak o ní rozšiřte senzační zprávu. Žádná skvělá zpráva není zrovna k dispozici? Vymyslete si ji. Doporučujeme tedy dopředu promyslet výběr firmy s ohledem na možnost rozšířit senzaci. Můžete např. tvrdit, že na pozemku firmy vytryskla ropa. O její akcie se pak strhne rvačka, díky níž jejich cena vylétne raketově vzhůru. Není to skvělé?

Musíte si však dát pozor na tři věci. Za prvé, zneužitá firma musí mít nějaké pozemky, na kterých by ropa hypoteticky mohla vytrysknout. Za druhé, zpráva o ropě nesmí být veřejností vnímána jako přírodní pohroma. To by vám cena akcií začala naopak okamžitě klesat. Za třetí, nezapomeňte akcie následně včas se ziskem prodat. Vaše lež se brzy provalí.

Nemáte peníze na nákup akcií? Nezoufejte. Stačí tuto zaručenou informaci vyzradit vybraným novinářům, avšak omylem už několik pracovních dní (kdy je otevřená burza) předem. Můžete se pak s nimi rozdělit o zisky. Kdyby nebyli ochotni se do podvodu zapojit, poslouží vám alespoň jako krytí vašeho podvodu sjednaného s jinými lidmi.

K tipu nás inspiroval Andrej Babiš. Ten jako ministr financí rozhlásil, že chce rozdělit celý zisk koncernu ČEZ za uplynulý rok na dividendách, což bývá investory považováno za krátkodobě dobrou zprávu. Když si lidé ve velkém nakoupili akcie tohoto energetického obra, uvedl, že celý zisk sice opravdu rozdělit chce, ale neudělá to. Bude totiž ohleduplný ke kolegům ve vládě, kteří s jeho podivným plánem většinově nesouhlasí.

Babiš samozřejmě nezapomněl vše předem odtajnit novinářům. Tím však není řečeno, že si on nebo tito novináři opravdu nakradli. Případ vyšetřovala Česká národní banka, ale nezjistila žádnou spojitost mezi Babišovým postupem a cenou akcií, která v mezidobí, kdy už měli informaci novináři, opravdu rostla.

Tip číslo 3

Jste miliardáři a chcete získat třeba padesátimilionovou dotaci určenou pro malé živnostníky? Hodila by se vám dejme tomu na stavbu soukromého JZD s konferenčním sálem ve tvaru vosího hnízda, restaurací pro bohatou klientelu, kde byste si pak mohli z marketingových důvodů vzít nějakou chytrou blondýnu, a klecí pro čápy? Není nic jednoduššího, než ji získat.

Stačí si založit firmu a pak ji převést třeba na své děti a bratra milenky, který vlastně vůbec není vaším příbuzným. Je však zapotřebí, aby vaši nejbližší zůstali skryti za anonymními akciemi, což v České republice bohužel přechodně zrovna není možné, takže si firmu budete muset založit na ostrově Nauru či v Kostarice.

Pokud těmto svým nejbližším moc nedůvěřujete, nechte si hnízdo pro jistotu postavit na svých pozemcích. Abyste měli zaručeno, že se hnízdo dostane do vašich rukou, až dočerpá dotaci, své nejbližší v rámci projektu pro jistotu hodně zadlužte (klidně i bankovním úvěrem, za který ale budete s nějakou svou firmou ručit).

Nejdůležitější pak je, aby vaše děti poztrácely všechny zápisy z valných hromad i další dokumenty a jejich kopie, které by mohly prokázat, že byly v inkriminované době majiteli. O tomto šlechtickém hnízdě přitom můžete po celou dobu drze mluvit jako o svém. Jedinou nevýhodou je, že po vás možná půjde policie. Pro takový případ je nejlepší nechat se zvolit poslancem a skamarádit se s fašisty a komunisty, aby vás nevydali před spravedlivou soudní stolici.

K tipu nás nikdo neinspiroval, protože takovou drzost ještě asi nikdo na světě neprojevil. Ale jako fantaskní nápad je to dobré, ne?

Tip číslo 4

Nemáte dvě firmy? Nevadí, založte si je, nejlépe akciovky, budeme to u tohoto receptu potřebovat. Po pěti a více letech pak můžete jako soukromá osoba prodat předražené podíly své jedné firmy své druhé firmě. Aby nebyl tento trik tak nápadný, můžete ještě po podpisu smlouvy, ale před faktickým předáním akcií naschvál vydat další akcie prodávané firmy čili naředit akcie dosavadní a prodat tak za vysokou cenu ve výsledku ještě menší podíl, než bylo dohodnuto.

K čemu vám takový podvůdek bude? Přinejmenším tak ze své druhé firmy vytáhnete hodně peněz osvobozených od daně (ale kvůli daňovým zákonům musíte počkat alespoň zmíněných pět let). Kdybyste si stejnou částku vyplatili v podobě dividend, museli byste zaplatit vysokou daň. Nebuďte hloupí! Navíc se vám možná bude hodit, že svou druhou firmu poškodíte. Třeba jí pak totiž nezbudou peníze na splacení všech dluhů bankám či dodavatelům. To je super, co říkáte?

K tipu nás inspiroval Andrej Babiš, který tímto průhledným způsobem prodal svému Agrofertu zřejmě násobně předražené podíly na své firmě Profrost. Existuje pro to důvodné podezření a tak se případem zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu, jak informovalo FORUM 24. Jestli chcete popsaný podvod praktikovat, doporučujeme to provést nějak chytře.

Tip číslo 5

Proveďte v podstatě to samé, jako v případě čtvrté rady. Jen s jinými firmami. Tentokrát vám to bez problémů projde.

K tipu nás inspiroval Andrej Babiš, který podle tvrzení anonymního twitterového účtu Julius Šuman přesunul část zisků jedné své firmy do základního kapitálu své druhé, ztrátové firmy. Tu pak ještě z právních důvodů prodal své třetí firmě. Po nějaké době základní kapitál své druhé firmy snížil a tak se oklikou nakonec dostal k penězům své první, bohaté firmy. Nemusel z nich však platit daň z dividend.

Ať už si vyberete kterýkoli z předložených způsobů, jak si nakrást na vánoční dárky, od čehož bychom vás chtěli odradit, přejeme vám hodně úspěchů a rozzářené dětské oči u nových tepláků a basy pod vánočním stromečkem. Snad nejsou ty tepláky a basa pro vás.

Revue Forum Banner
Jakub Černý
Jakub Černý
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora