Andrej Babiš už rozjel svou argumentační smršť proti vyjádření slovenského soudu, který konstatoval, že „tiež býval agentom“. Za všechno může kdosi, na koho podá trestní oznámení, žalobu a bůhvíco ještě, a soud s oním, zatím neznámým pachatelem, určitě vyhraje. Proto prý není důvod, aby se jakkoliv ztížilo jednání o sestavení jeho jednobarevného kabinetu. Jistě, bolševici a extremisté s estébáky problém nemají.

Sice se zdálo, že by hnutí ANO mohlo najít společnou řeč nejen s KSČM a SPD, jejichž vládní podporu Babiš potřebuje, ale neobhájil by si ji v Bruselu, nyní se však situace komplikuje. Komu nepochopitelně nevadilo trestní stíhání kvůli dotačnímu podvodu, mohl by mít problém s jiným obdobím oligarchovy minulosti. Přeci jen, udavač, práskač a donašeč, není pro každého partner k debatě.

Demokratické strany, které ještě stále trvají na principech, jejichž budování zabralo České republice přes dvě desítky let, nechtějí mít s estébákem nic společného. A tak nezbude majiteli hnutí ANO nic jiného, než se vrátit k dlouhodobě fungující hlasovací mašině ANO, SPD a KSČM, která se může do budoucna transformovat do vládní spolupráce. Ať už přiznané, nebo založené alespoň na podpoře pofidérních stran Babišovu jednobarevnému kabinetu.

Jak se zdá, bývalého člena KSČ a spolupracovníka StB začíná dohánět jeho temná minulost. Alarmující je ovšem fakt, že ani ta není proti mysli všem politickým subjektům a stále je tu reálná možnost, že se Babiš, za velké podpory z Hradu, stane mocipánem, který bude ovládat Českou republiku jako rodinnou firmu, kde nepohodlní za svou drzost zaplatí.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora