Řád národa – Vlastenecká unie je další z řady bizarních stran, které se snaží dostat do poslanecké sněmovny. Argumentačně se zaměřuje na „obyčejné lidi“, které lze oslovit výkřiky do tmy, které sice nenabízí řešení žádného podstatného problému, ale působí dostatečně razantně. Ve zkratce by se jejich snažení dalo shrnout do motta „Bojujme proti čemukoliv, o čem si myslíme, že nás ohrožuje“.

Po „působivém“ videoklipu, který Řád národa zveřejnil na internetu a na jehož výrobě se podílela i skupina Ortel, mnohými označována za xenofobní a rasistickou, se objevují i další „dílka“ vlastenecké strany.

Například Jarda Hruška, ano takhle familiárně se kandidát do sněmovny označuje, přišel s filozofickým zvoláním nejhrubšího zrna. „Fanatismus je nejnebezpečnější forma blbosti. Blbci nevysvětlíš, že je blbec, protože je BLBEC,“ oznamuje volební plakát.

Sdělení, které postrádá jakýkoliv význam, neupozorňuje na konkrétní problém a už vůbec ho neřeší. Stejně jako ono video, ve kterém se „sektáři“ z Řádu národa stylizují do jakýchsi světlonošů, kteří nám ukáží, kam je následovat.

Jedna věc je jasná, pokud by člověk chtěl takové lidi s pochodní skutečně doprovázet na jejich cestě, dopracuje se na úroveň hospodského křiklouna, který nadává na všechno, aniž by znal témata, o kterých mluví, a osoby, kterým nadává. Jako bizarní volební vsuvka zajímavé, jako strana, které hodit hlas, neakceptovatelné.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora