Rozhodl jsem se poslat exekutora na poslance Andreje Babiše. Nechce totiž dvakrát zaplatit daň z příjmů z honorářů za funkci předsedy Komise pro otázky znárodňování za první pololetí roku 2017.

V nejbližších dnech proto bude Babišovi zabaven jeho majetek. Následně proběhne veřejně ohlášená dražba za výhodné ceny a z jejího výnosu bude posléze uvedená daň uhrazena.

Možná si říkáte, že by bylo možné ještě počkat, zda Babiš daň neuvede začátkem roku 2018 ve svém daňovém přiznání za rok 2017 a zda ji neuhradí. Vzpomeňte však, jak už léta zneužívá korunové dluhopisy své firmy, aby nemusel platit daně, čímž si „vydělal“ už desítky milionů. Lze proto očekávat, že nezaplatí ani tuto daň. Nemá tedy smysl čekat. Varování již dostal a nyní tak hrozí, že by mohl svůj majetek přesunout do zahraničí. Postup, pro který jsem se rozhodl, byl finanční správou v éře Martina Janečka (dosazeného ministrem Babišem) využit již mnohokrát.

Možná si rovněž říkáte, že bych neměl po Babišovi požadovat zaplacení jedné a té samé daně dvakrát. Ale výklad zákona finanční správou takovou možnost nabízí. Jestliže tedy hrozí, že Babiš daň nezaplatí, je lepší vybrat ji v rámci konkurzu (který bude následovat po Babišově insolvenčním řízení) dvakrát. Stejně postupoval finanční úřad v případě firmy FAU. Máme tedy precedens.

Někteří z vás možná mají pochybnosti, zda je dostatečně prokázané, že je Babiš předsedou Komise pro otázky znárodňování a že za to dokonce inkasuje honoráře. S tím si nedělejte starosti. Finanční správa se také nestarala o prokázání podvodu, když nechala zabavit majetek firmě Herst. V případě firmy FAU zase úředníci tvrdili, že byla možná zapojena do daňového (tzv. „carouselového“) podvodu. Z podvodu si nesmíte nárokovat odpočet vstupní DPH. Logicky však ani daňová správa po vás nemůže chtít zaplatit daň z podvodu. To by pak museli platit daně z krádeží všichni zloději. Jenže „finančák“ daň z domnělého podvodu od firmy FAU žádal. Chtěl daň z obchodu, který se podle něj neuskutečnil. Takže i já mám právo žádat po Babišovi daň z honorářů, které nedostal, za funkci, kterou nemá, v komisi, která zatím ještě neexistuje.

Ti největší kverulanti ve vašich řadách pak ještě určitě budou mít výhrady k tomu, že nejsem úředníkem finanční ani celní správy, a tak nemůžu po nikom požadovat daň. Ale daňová správa taky požadovala už po několika firmách neoprávněně (nelegálně) daně, jak rozhodly soudy. Je přece jedno, jestli po vás vyžaduje daň a pak na vás pošle exekutora nelegálně daňová správa, zlý výrostek Hugo nebo já. Hlavní je, že než stihnou soudy rozhodnout, bude Babišův majetek rozprodaný a jeho kariéra zničena. Tak jako se to stalo zmíněným firmám.

Jestli se vám zdají moje plány přehnané, vězte, že v principu úplně to samé opakovaně provedla finanční správa v éře ministrů financí Andreje Babiše a Ivana Pilného (oba z ANO) za klidného přihlížení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), jak jsem se snažil v celém textu naznačit. Já si možná ještě návrh na exekuci Babišova majetku rozmyslím. Babišovi lidé si však nic nerozmysleli. Bezdůvodně odstranili z povrchu zemského zdravé a poctivé firmy. Až se tyto firmy budou domáhat náhrady škod, čeští daňoví poplatníci se nedoplatí. Mohli bychom možná použít právě peníze z Babišova rozprodaného majetku, co říkáte?

Revue Forum Banner
Jakub Černý
Jakub Černý
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora