Majitel hnutí ANO ani jeho pravá ruka údajně nebudou ovlivňovat své kolegy, jak mají hlasovat o jejich vydání k trestnímu stíhání. Nechají jim prý svobodu. Je však jasné, že i tato jejich volba musí splňovat jednoduchá kritéria. Andrej Babiš musí být s rozhodnutím svých zaměstnanců spokojen.

Přestože exministr financí dlouhou dobu tvrdil, že se poslanecké imunity sám nevzdá, protože kampaň, účelovka, politická objednávka a podobně. Dnes ovšem obrátil a chce se nechat sněmovnou vydat.

Náhoda? Ne, strategie, stejně jako každý politický krok, který Babiš udělal, dělá a dělat bude. Předem daná taktika však může nepozorného poslance hnutí ANO zmást. Od doby Radmily Kleslové, která na sněmech obcházela delegáty a diktovala jim, koho volit do vedení Babišova hnutí, se stalo mnohé.

Vnitrostranická hierarchie se změnila a po bývalé místopředsedkyni ANO nikdo důrazně nepřebral roli určovatele myšlení Babišových poslanců. Sice se o to místy snaží Jaroslav Faltýnek, ale většinou to nedopadá dobře, jako když za nepřítomnosti svého šéfa nechal poslanecký klub ANO hlasovat proti zákonu, který omezuje kouření. Samozřejmě, že špatně a přesně opačně, než si přál vůdce.

Jak se tedy mají nyní poslanci vládního hnutí postavit k vydání či nevydání svého guru? Kult osobnosti funguje perfektně a je jasné, že Babiš si v žádném případě nepřeje, aby byl dnes vydán napospas zlé policii a soudům. Proto se dá předpokládat, že část „aňáků“ se dnes zdrží hlasování, pár jich bude hlasovat proti a několik, předem určených „rebelů“ Babiše vydá. Vše ovšem podle předem napsaného scénáře a ne svobodně, jak deklarují nejmocnější muži ANO.

 

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora