Když jsem 9. května 2017 odvolal s účinností od 20.00 ministra financí a místopředsedu Bezpečnostní rady státu Andreje Babiše, netušil jsem, že mi bude na základě soudního precedentu hrozit podmínečný trest odnětí svobody a pětiletý zákaz činnosti.

Připomeňme si, proč jsem Babiše odvolal a na základě jakého právního předpisu. Důvodem byly intriky hlavy státu Jiřího Ovčáčka a jeho pomocníka Miloše Zemana. Premiér Bohuslav Sobotka přišel váhavým krokem a s nejistým úsměvem požádat Zemana, aby přijal jeho demisi, čímž by padla celá vláda. Byl to totiž nejjistější způsob, jak se zbavit Babiše. Ten začal Sobotkovi trochu vadit. Babišovy lži a pravděpodobné podvody kolem Čapího hnízda byly Sobotkovi možná sympatické, zřejmě tehdy ještě viděl v Babišovi nedosažitelného hrdinu. Když však hrozilo, že finanční správa pod vedením Martina Janečka (jmenovaného právě Babišem) neprověří Babišovy možné podvody s umělým rozdělením firemního dluhopisu na miliardy kousíčků, díky kterému Babiš už několik let neplatí desítky milionů korun na daních, na Sobotku začali přísně hledět všichni jeho spolustraníci a oba jeho voliči. Bylo však zřejmé, že prezident Babiše neodvolá, a tak se Sobotka nakonec rozhodl shodit celou vládu.

Ovčáček tedy připravil na Hradě parádní večírek a nechal se slyšet, že neodvolá s premiérem celou vládu, nýbrž pouze Sobotku. Takže sice nebudeme mít premiéra, ale budeme mít zbytek vlády. Někteří opovážlivci naznačili, že jde takový postup proti dosavadním ústavním zvyklostem, ale hradní duo odpovědělo, že si zvykneme na nové zvyklosti. Ještě větší troufalci pak dokonce upozornili, že je prezidentův postup zřejmě přímo protiústavní, stejně jako již dříve deklarovaná neochota odvolat na Sobotkův návrh Babiše. Prezident však měl silný protiargument. Sice je to možná ilegální, ale na druhou stranu je to pro Hrad výhodné.

Sobotka si však cestou na Hrad na předposledním starém zámeckém schodě vše rozmyslel, zapálil žádost o své propuštění a předstíral, že si přišel s Ovčáčkem jen ze staré známosti popovídat. Ovčáček pak Zemanovými ústy Sobotku pouze pokáral kvůli nastavení mikrofonu: „Srovnej si to! Máš to obráceně.“

Celá Česká republika tím skončila v patové situaci. Prezident se sice zřejmě choval protiústavně, když odmítal Babiše odvolat, ale případný soud by trval klidně i do voleb (nebo ještě déle), takže by neměl smysl. Existovalo však řešení, ke kterému jsem se uchýlil. Odvolal jsem Babiše ze všech jeho funkcí. Sice to asi bylo také protiústavní (nebo přinejmenším neústavní), ale i v tomto případě platilo, že než rozhodne Ústavní soud, potrvá to několik cenných měsíců, po které nebude Babiš ve vládě.

Nyní se však kvůli jinému případu ukázalo, že za nezákonné odvolání Babiše můžu být potrestán. Soud totiž řešil případ jedné úřednice (která byla shodou okolností zároveň milenkou a vládkyní premiéra), která použila již několik let přede mnou podobný trik. Ačkoli neměla jako prostá žena z lidu nic společného s tajnými službami a nemohla je nijak ovládat, rozhodla se, že jim dá úkol. Ostatně, jeden štábní generál v blázinci prý také denně po snídani volá na frontu a rozdává úkoly. Tato přísná paní chtěla, aby vojenská kontrarozvědka šmírovala její sokyni, premiérovu manželku. Detektivům na ústředí tajné služby se nápad zjevně líbil a tak premiérovu manželku skutečně začali špehovat. Když se to provalilo, hájili se, že úkol splnit museli, protože jim ho zadala milenka premiéra, která by je jinak roztrhla jako hady, nebo by jí museli celý život sloužit a čistit boty.

Z premiérovy milenky se později stala expremiérova manželka a soud jí nyní za zadávání úkolů kontrarozvědce uložil dvouletý podmíněný trest a pětiletý zákaz činnosti na pozicích, kde by se mohla stát milenkou někoho vlivného a zase rozdávat rozkazy. Co kdyby se totiž napříště stala milenkou třeba bankovní rady České národní banky a ovlivňovala by pak kurz české koruny podle svých aktuálních pozic na devizovém trhu? Nebo by se stala milenkou sněmovní většiny poslanců a protizákonně by pak sestavila vládu, a kdyby posléze získala i ústavní většinu v obou komorách, mohla by zrušit volby.

Na základě tohoto precedentu tedy vše nasvědčuje tomu, že mi za odvolání Babiše rovněž hrozí trest. Mám však oproti oné zmíněné přísné úřednici přece jen jednu výhodu, která by mě mohla zachránit. Zatímco nejvyšší představitelé tajné služby úřednici poslechli, prezident, premiér, média i samotný Babiš moje rozhodnutí ignorovali, takže Babiš nadále setrvával ve svých funkcích, byť již ilegálně. Asi má ta paní něco, co já nemám.

Mimochodem, později Babiš skončil, Sobotka místo něj jmenoval Babišova fanouška Ivana Pilného a šéfem finanční správy zůstal Martin Janeček. Sobotka pak údajně ve svém kutlochu, který měl přidělený na Úřadu vlády, remcal, že je to nespravedlivé a že jednou, až se dostane na nějakou vysokou pozici, ještě všem ukáže! Tak se těšme!

Revue Forum Banner
Jakub Černý
Jakub Černý
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora