Může se zdát, že Andrej Babiš v posledních dnech ohrožuje spolupráci s prezidentem, když vystupuje proti některým jeho názorům, nebo ho dokonce kritizuje, když hovoří o Zemanově rozdělování společnosti. Chyba, politický pakt je silnější, než kdy býval, a jedná se jen o „víření vody“, které má společnost přesvědčit o tom, že si nový premiér bude dělat, co chce, a nebude se ohlížet na přání hlavy státu.

Babiš je zvyklý dělat kampaň neustále, a proto je třeba oslovovat občany neustále. Volby nejsou vrcholem, ale pouhým milníkem, kterého bylo nutné dosáhnout v cestě za absolutní mocí. Nový předseda vlády svého prezidenta podporuje, spolu jsou totiž daleko silnější než každý zvlášť.

Proto se i do budoucna budou objevovat náznaky rozporů, které ovšem pouze posílí vzájemný vztah. Veškeré půtky mezi dvěma nejmocnějšími muži ve státě jsou jasnou součástí scénáře, který byl napsán daleko před parlamentními volbami a bude se plnit i dlouho po lednové prezidentské volbě.

Oligarcha si nemůže dovolit si prezidenta poštvat proti sobě. Právě Zeman mu totiž nadělil dvěma pokusy o sestavení vlády předčasný vánoční dárek. Ten bude na začátku příštího roku opětován tichou podporou při volbě nové hlavy státu. Babiš sice tvrdí, že nebude svým zaměstnancům ve firmě ANO nakazovat, komu mají hodit svůj hlas, ale je zřejmé, že minimálně k doporučení rozhodně dojde.

Proč by si také Babiš na Hrad chtěl dosadit někoho, kdo by mu stoprocentně nešel „na ruku“ a nemohl s ním plánovat další destrukci demokracie v České republice? Zeman se velmi snaží předsedovi ANO vyjít vstříc vždy, když je třeba, a v rámci dobrých obchodních vztahů za to čeká revanš.

To si designovaný premiér dobře uvědomuje, ale zároveň ví, že pokud chce ulovit co nejvíce voličů, musí se občas postavit do role prezidentova oponenta. Vesměs se ovšem bude jednat o marginální témata, která zasáhnout pouze část obyvatelstva, která se podrobně zajímá o fungování naší země.

Jinak se nemusíme „bát“, že by se prezident s premiérem dostali do nějakého většího sporu. Oba si totiž moc dobře uvědomují, jak toho druhého potřebují.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora