Jednoznačným vítězem poslední televizní prezidentské debaty není Jiří Drahoš nebo Miloš Zeman, nýbrž moderátorka Světlana Witowská. Její profesionální výkon, prostý excesů nebo jakýchkoliv emočních výlevů, zůstane dlouho v paměti všech, kteří duel kandidátů na Hrad sledovali. Veřejnoprávní televize vsadila na kartu, která se zdála jako nejistá, nakonec se však změnila v žolíka.

Když se do veřejného prostoru dostala informace, že se moderování, oproti předpokladům, neujme Václav Moravec, mnozí se vyděsili, kde najde veřejnoprávní dalšího člověka, co se nebude bát Miloše Zemana, nenechá ho ovládnout debatu a nepřipustí, aby každému skákal do řeči, čímž si ukořistí celý pořad.

Po prvotních signálech o tom, že by se veledůležité prezidentské debaty mohl ujmout třeba Jakub Železný nebo Michal Kubal však Česká televize udělala, pro někoho nečekaný, tah dámou. Volba padla na Světlanu Witowskou, moderátorku, známou divákům ČT24 z pořadu Interview, kde se střídá s kolegyní Zuzanou Tvarůžkovou.

Ti znalejší museli tušit, že Witowská je správnou volbou. Vždyť to byla právě ona, kdo Andreji Babišovi v živém vysílání pustil nahrávku od Skupiny Šuman, o níž současný premiér tvrdil, že ji ještě neslyšel.

Předpoklad, že by se sympatická moderátorka nemusela leknout ani hlavy státu, se naplnil beze zbytku. Beze strachu ovšem neznamenalo bez respektu, ne však přehnaného. Witowská brala oba hosty jako rovnocenné, zajímaly jí podstatné věci, o kterých by měla být veřejnost před důležitým rozhodnutím informována.

Přestože musela být logicky tvrdší na Miloše Zemana, který má sklony ukazovat své sklony k neslušnému chování, nevyznělo to jako účelové jednání, ze kterého Českou televizi a její moderátorku někteří kritici obviňovali ještě dávno před začátkem diskuze.

Všechny zbraně, které byly od příznivců současné hlavy státu připraveny po skončení pořadu zaútočit na Witowskou, však utišil sám Zeman. Nečekaně totiž moderátorku jím nenáviděné ČT pochválil. Kdo by tedy chtěl plivat na perfektní výkon moderátorky, aby pomohl svému prezidentskému favoritovi, bude za hlupáka. I tohle dokázala Světlana Witowská, a to není málo.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora