Kolikrát to ještě majitel hnutí ANO bude muset svým zaměstnancům říkat? Kdo je hejtman, nebude v poslanecké sněmovně, kdo je ve sněmovně, nebude hejtman. Už začátkem listopadu Andrej Babiš vyslal jasný signál, že kumulování funkcí, popřípadě střet zájmů, tolerovat nehodlá. Sám se k němu postavil chlapsky a svých firem se bez řečí zbavil, takže i u ostatních očekává, že se zachovají podle jeho vzoru.

Zdá se však, že někteří hejtmani, zvolení za firmu ANO, nechtějí být stejně čestní jako jejich vůdce. Ten sice do politiky také vstupoval v pozici miliardáře a velmi úspěšného podnikatele, ale když došlo na lámání chleba, podřídil se zákonu, jemuž se říká „lex Babiš“ a bez zbytečných řečí se svých firem zřekl.

Ve svěřenském fondu na něj nyní dohlíží třeba jeho manželka Monika, takže nemusí mít strach, že by společnosti někdo jakkoliv „poničil“, a on může na minimálně sto procent pracovat pro stát a především pro dobro jeho obyvatel.

Takový zářný příklad by tedy měli následovat i pánové Okleštěk a Vondrák nebo paní Vildumetzová. Ti zatím stále hledají nějaké skuliny, jak se šéfovu rozhodnutí vyhnout, ale nemyslí to zle.

Ve svých funkcích odvádějí nedocenitelné penzum práce a byla by škoda rozdělanou misi nedokončit. Jaroslava Pokorná Jermanová sice svůj poslanecký mandát „pustila“, ale není divu. Už si ve sněmovně užila dost, včetně jejího místopředsednictví.

Chtělo by to tedy, aby si Andrej Babiš se svými ovečkami sednul a jak je v hnutí ANO zvykem, prodiskutovali celou situaci. Obě strany si vymění své argumenty a v demokratické debatě dojdou k rozumnému konsenzu. Šéf přece není od toho, aby jenom nakazoval, a to druhý nejbohatší občan České republiky dobře ví.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora