Šéf Strany přímé demokracie Tomio Okamura odešel před časem z hnutí Úsvit, které kdysi založil. Je pozoruhodné, jak se rychle zorientoval a založil nový politický subjekt. On hlásá přímou demokracii, odvolatelnost politiků, a také nenávist k islámu, který by chtěl zakázat. Připomínám, že zakazování nějakého náboženství, je hloupost, o čemž se přesvědčil už císař Josef II., když v roce 1781 Tolerančním patentem opět povolil protestantům veřejné vyznávání jejich víry.  Pochopil, že když tito lidé budou dále v ilegalitě, tak se tím nic nevyřeší a oni se své víry stejně nezřeknou. Není moudré postihovat a zakazovat nějakou ideologii, ale musí se tvrdě trestat její případné extrémní projevy na veřejnosti, jako například výzvy k vraždění jinověrců apod.

Domnívám se však, že údajný boj Tomia Okamury proti údajnému muslimskému nebezpečí je pouze zástěrkou k tomu, aby se udržel v politice. On se nyní chytl příležitosti, které toto téma nabízí. Podle všeho využil protiimigrační vlny k založení hnutí Úsvit a především k osobnímu obohacení. Koneckonců to dokazuje fakt, že když jeho bývalé hnutí mělo devět členů, tak dostalo 122 milionů korun ze státního rozpočtu. A je přitom podle reportáže České televize prokázané, že miliony korun z této sumy byly vyplaceny za údajné PR služby agenturám spřízněné s Okamurou, které sídlily v chatrčích s bezdomovci.

Takové způsobu zbohatnutí se dá také říkat tunelování. Takže opravdu nelze věřit tomu, že on na rozdíl od klasických politických stran, chce dělat politiku pro lidi. Ne, on prokazatelně vstoupil do politiky proto, aby inkasoval státní peníze do vlastní kapsy.

Michael Pánek (ODS), je středočeský krajský zastupitel

Revue Forum Banner