Mirek Topolánek napsal na svém Facebooku (1. 12.): „Myslím, že ten výstup, jak ruská propaganda ohrožuje jeho kandidaturu, neměl profesor Drahoš zapotřebí. Vrcholná politika není práce pro chovance klášterní školy. Na takové útoky musí být každý, kdo se uchází o vysokou funkci, připraven a já jsem i na neoprávněné útoky dávno zvyklý. Místo stěžování si vyzývám Jiří Drahoše a další protikandidáty, aby se se mnou utkali tváří v tvář ve férovém duelu. Živý rozhovor z očí do očí ruská ani žádná jiná propaganda zmanipulovat nemůže.“

O poměrech v klášterních školách si můžeme myslet ledacos. Možná to není tak idylické, jak si někteří představují, ale budiž. Tak jen několik poznámek. Ruská snaha skrytě ovlivňovat volby a referenda existuje. Protože mnohá rozhodování bývají těsná, má tady manipulace smysl.

Rozhovor z očí do očí by byl hezký. Topolánkovi můžeme věřit, že by to chtěl a uměl by si to užít. Ale pokud někdo – jako například Miloš Zeman – účast v debatách odmítá a vede sólo svou kampaň, kterou údajně nevede, není k tomu možnost.

Karel Schwarzenberg se takových hovorů účastnil, načež na něj z ničeho nic vytáhli plesnivou argumentační veteš v podobě hrozby sudetských Němců. Dobře věděli, že slušný člověk nemůže o vyhánění tří milionů lidí říci, že je to OK. S prezidentstvím to nijak nesouviselo, ale na neznalý „vlastenecký“ lid to zapůsobilo. Stejně tak byla účinná i zmínka o údajných hákových křížích na hradě Schwarzenbergů. Ten hrad jim sice stovky let nepatří a žádné hákové kříže tam nejsou, ale koho to zajímá.

Drahoš a Horáček jsou dva kandidáti, kteří se Zemanovi blíží v preferencích tak, že ho mohou v druhém kole porazit. Kreml přitom projevuje zjevnou náklonnost k Zemanovi, takže si můžeme být celkem jistí, na koho se hradní a moskevské hnojomety budou soustřeďovat. Pokud by Kreml chtěl Zemana a Topolánek ho ohrožoval, zaměří se i i na něj.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora