Ještě ve čtvrtek bylo podle současného předsedy vlády zvyšování mezd řidičům autobusů nepřijatelné a označil ho za předvolební tah Bohuslava Sobotky. V pátek je však všechno jinak. Přidávat se bude, peníze se najdou a populismus se nekoná. Andrej Babiš zase předvedl, jak si stojí za svým slovem a že se mu nedá téměř nic věřit.

Po jednání tripartity se Babiš rozhodl vypořádat s „rozhazovačnou“ politikou bývalého premiéra z řad ČSSD a rázně zatrhnout zvyšování mezd řidičům autobusů. Nikdo přeci nebude soukromým dopravcům, třeba Babišově podporovateli Radimovi Jančurovi, určovat, kolik má platit svým zaměstnancům.

Stačila jedna noc, ve které premiér možná opět snil o tom, co napíše do své nové knihy, a názor se změnil. Dnes už si podle majitele hnutí ANO autobusáci peníze zaslouží a žádná zmínka o zištném jednání nepadá.

Naprosto odlišně hovoří i šéfka Asociace krajů, hejtmanka Karlovarského kraje a Babišova věrná zaměstnankyně v ANO, Jana Vildumetzová.

Jak se zdá, rozhodnutí současného premiéra a jeho podřízených budou značně ovlivňována nejen osobními zájmy a obchodními Andreje Babiše, ale také reakcemi dotčených na sociálních sítích a v médiích. Zkrátka populismus nejhrubšího zrna.

Je pochopitelné, že se současný premiér snaží strhnout pozornost na jiná témata, než je zpráva OLAF, která patrně dokazuje podvod při čerpání eurodotací na Babišovo rodinné sídlo Čapí hnízdo, ale nějak se nezadařilo. Ještě se bude muset hodně učit od svého politického souputníka Miloše Zemana. Ten používá k upoutání zájmu na nepodstatné věci daleko silnější kalibr, než současný premiér.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora