Když si v pondělí Česká republika připomínala šesté výročí od smrti svého nejpopulárnějšího prezidenta, ozval se i současný předseda vlády. Na sociálních sítích vzpomínal na Václava Havla a snažil se působit dojem člověka, který si ho vážil. Výsledek dnešního hlasování o předsedovi komise pro dohled nad GIBS, kterým se stal esenbák, jenž v listopadu 1989 mlátil demonstranty, dokázal, že Andrej Babiš je stále milovníkem starých pořádků a odkaz Václava Havla je pro něj bezcenný.

Jmenování Zdeňka Ondráčka, zvaného „Mlátička“ za své působení u Sboru národní bezpečnosti, kde neváhal bít na demonstracích proti komunistům klidně i ženy, provázela živá debata. Demokraté varovali před nechutným aktem, který může nastat, předseda vlády mlžil. Prý nechá své poslance hlasovat volně.

Mýtus o tom, že v hnutí ANO existují demokratické postupy, byl již několikrát rozprášen, přesto se ho snaží Babiš sem tam oživit. Stejně jako dnes, kdy nechtěl rovnou přiznat, že pro svou budoucí vládu nutně potřebuje podporu komunistů. A za tu se musí platit. Zrovna dnes konkrétně postem předsedy komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Je jasné, že mezi 95 poslanci v tajném hlasování byli zástupci ANO. Měli přece „demokracii“ a vybírali podle svého svědomí. To se však kupodivu od prvního kola hlasování „o Ondráčkovi“ jaksi změnilo. Dříve nevhodný fízl se tak postupem času a kvůli jednání o důvěře Babišově vládě stal pro některé poslance oligarchovy firmy přípustným.

Politická hra v hlavní roli s koalicí ANO, SPD a KSČM předvedla svůj další part. Plivanec do tváře demokratické společnosti a přeneseně i na jejího čelního představitele Václava Havla. Je ostuda, že Babiš, člověk, který má úpadek současné politické kultury na svědomí, má tolik drzosti brát si jméno bývalého prezidenta do úst a vzpomínat na něj.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora