Prezident Miloš Zeman prohlásil v rozhovoru pro Český rozhlas, že by si v současné době nepřál většinovou stabilní vládu a včera pověřil sestavením kabinetu Andreje Babiše. Zároveň prezident prohlásil, že po Babišovi nebude požadovat 101 poslanecký podpis. Fakticky tak podpořil velmi pravděpodobnou variantu dlouhodobé vlády bez důvěry v demisi.

Tuto možnost už si Miloš Zeman oblíbil v roce 2013. Pokud by se tehdejší sněmovna nerozpustila, kabinet Jiřího Rusnoka by nejspíš vládl až do řádných voleb v roce 2014. Konečně tak Miloš Zeman objasnil, proč v létě 2013 odmítl 101 podpis, které mu nabízela Miroslava Němcová (ODS).

Miloš Zeman má totiž evidentně slabost pro menšinové vlády jedné strany. Jeho vláda měla 74 poslanců ČSSD v letech 1998–2002. Pokud bude ustanoven menšinový kabinet Andreje Babiše jen z poslanců ANO, bude mít 78 křesel.

Kdyby tuto zálibu prezidenta tušila Miroslava Němcová, mohla oba kabinety trumfnout v roce 2013.  Menšinová vláda ODS s 53 poslanci by se možná panu prezidentovi zamlouvala. Jenže Miroslava Němcová se tehdy snažila o konstruktivní a ústavní řešení. S tím pochopitelně u Miloše Zemana narazila.

Revue Forum Banner