Prezident republiky přijme demisi vlády Andreje Babiše, která v úterý nezískala důvěru poslanecké sněmovny, až v polovině příštího týdne. Přestože je zvykem tuto procedutu nijak zbytečně neprotahovat, Zeman podle své hlásné trouby Ovčáčka zkrátka nemá kdy. Zřejmě se už pečlivě připravuje na dvě debaty s Jiřím Drahošem a dvě sám se sebou.

Zdá se, že ačkoliv se Zemanovi přívrženci snaží na sociálních sítích i v některých médiích přesvědčit spoluobčany, že současný prezident se na debaty s Drahošem nemusí nijak připravovat, a i tak si svého protikandidáta „namaže na chleba“, skutečnost je jiná.

Hlava státu totiž nemá čas přijmout demisi vlády, což je nutné k dalšímu sestavování kabinetu a dává přednost studiu. Termín přijetí Andreje Babiše na Hradě je stanoven na středu 24.ledna, tedy den po první z debat, která svede Zemana dohromady s Drahošem.

Před tím se, konkrétně v neděli 21. a pondělí 22. ledna, „utká“ Zeman jen se svými argumenty. Nejprve na TV Nova, později na domovské TV Barrandov. Právě tam bude diskuze jistě zajímavá, protože v rozhovoru se svým velkým fanouškem a „nekompromisním moderátorem“ Jaromírem Soukupem bude nejvíce znát Zemanova „nekampaň“.

Poté následuje TV Prima. Neprozkoumaná oblast s neprozkoumaným moderátorem, Karlem Voříškem. Jeho výkon je velkou neznámou nejen pro diváky a novináře, ale patrně i pro současného prezidenta. Pokud ovšem zvládne svou roli alespoň tak, jako Reynolds Koranteng v předvolební debatě Babiš-Zaorálek, nemusí z Primy Zeman odcházet jako jednoznační vítěz. V případě moderace Tomášem Hauptvogelem by mohl být hradní pán určitě klidnější.

Hned další den, tedy ve středu 24.ledna už si prezident konečně najde čas i na svou práci a velkomyslně přijme svého, stále ještě, „kolegu ve zbrani“, Andreje Babiše. Připomene mu, že nyní už bude chtít tolik diskutovanou stojedničku a popřeje mu hodně štěstí při sestavování nového kabinetu. Hned potom rychle odpočívat, doladit poslední notičky na veřejnoprávní duel s Drahošem, ale také se připravit na nečekanou moderátorku.

Česká televize přichystala pro Zemana velké překvapení. Místo Hradem nenáviděného Václava Moravce totiž posílá do „jámy lvové“ Světlanu Witowskou. Zkušenou moderátorku, která se nelekne, protože to nemá ve zvyku. Trumf, že už dopředu bude prezidentská kancelář hlásat, jak veřejnoprávní televize nasadila do debaty muže, který pana prezidenta apriori kritizuje, zmizel, jak pára nad hrncem.

Skvělý tah ČT se tak stal další skulinou v Zemanově plánu. Do čtvrtka má tedy doposud stále prezident „hoňku“. Jakkoliv se jeho televizní debaty mohly zdát výhodou pro hlavu státu, nyní se může situace změnit. Jen aby byl pan prezident zdravotně v pořádku, byla by škoda, aby v některé z debat kvůli nabitému programu, ve kterém nemá čas ani na své povinnosti, chyběl.

 

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora