Další krok k vysněné návštěvě Bílého domu podnikl Miloš Zeman. Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi totiž poslal blahopřejný telegram, ve kterém oslavuje Den nezávislosti. Zdravice z Hradu je důkazem snahy se konečně dostat na audienci do Washingtonu, která se tak dlouho odsouvá.

Miloš Zeman sice po Číně a Vietnamu navštívil, aby se neřeklo, i Velkou Británii, ale největší cíl se stále vzdaluje. Bílý dům nějak pořád neposílá pozvánku a data, která uvádí velvyslanec v USA Hynek Kmoníček jako jistá, jsou zřejmě „vycucána z prstu“.

Prezidentská kancelář se ovšem nevzdává, a pokud najde příležitost ukázat za velkou louži, že český prezident existuje, využijí ji. Tentokrát formou „telegramu“ velebícího Donalda Trumpa. „Téměř půl roku po Vaší inauguraci se domnívám, že americké vůdčí postavení ve světě a Vaše odhodlání bojovat s terorismem kdekoli na Zemi našlo řadu následovníků po celém světě. V této souvislosti obdivuji Váš pevný a obdivuhodný postoj,“ píše Zeman svému americkému kolegovi.

O tom, že se nejedná o běžnou formu komunikace, svědčí i fakt, že za vlády Baracka Obami si na Den nezávislosti nikdo ze Zemanova okolí ani nevzpomněl. Je vidět, že pro prezidentovo ego je nutné, aby se vytoužená návštěva v Bílém domě uskutečnila.

Existence omluvného dopisu od Trumpa je pochybná jako většina Zemanových výroků a spíš to vypadá, že americký prezident raději přivítá ve svém sídle všechny hlavy státu světa, jejich příbuzné, známé, kamarády i kamarády jejich kamarádů, než aby si potřásl pravicí s naším prezidentem.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora