Zeman při své stávající návštěvě Ruska přednesl projev k Putinovi, při kterém se musel hanbou a studem propadat snad každý hrdý Čech. Už jen úvodní prohlášení o tom, že není potřeba nic překládat, protože každý český novinář musí umět plynně rusky, vzbudilo rozpaky.

Následoval pak projev s prvky poníženosti a patolízalství, za který by se nemusel stydět žádný z našich dělnických prezidentů. Připomínal dřívější projevy komunistických představitelů, ve kterých byl Sovětský svaz náš vzor, ve kterých byla ruská rajčata či rybíz desetkrát větší než česká, a ve kterých se sovětští kosmonauté, aby trumfli přistání Američanů na Měsíci, připravovali na přistání na Slunci. Samozřejmě v noci, kdy je Slunce chladnější.

Zeman také ve svém projevu jistě ohromil Putina informací, že delegace České republiky si musela pronajmout „samaljot“ , aby mohli všichni VIP hosté z Česka přiletět. Zemanovo ujištění, že Rusko je pro Čechy desetkrát důležitější než Francie, bylo už jen třešničkou na dortu české poníženosti před Putinem a celým Ruskem. Historickým faktem je, že po podobných projevech patolízalství v padesátých letech minulého století, následovalo v roce 1968 zaslání tzv. zvacího dopisu do Ruska od  čtyř čelných komunistických představitelů Československa s žádostí o vojenskou bratrskou pomoc.  Na jeho základě pak vtrhla do naší země Sovětská armáda spolu s vojsky Varšavské smlouvy a obsadila ji na dlouhých 23 let.

Zeman ukončil svůj projev citátem George Santayana: „Ten kdo zapomene na svoji minulost, je odsouzen ji znovu prožít.“

To znělo až jako výsměch pro všechny Čechy a Slováky v souvislosti s tím, co vysílala ve stejný den Ruská televize Zvezda. Ta v den, kdy Miloš Zeman pronášel svůj patolízalský projev u Putina, odvysílala zprávu o tom, že napadení Československa v roce 1968 Sovětskou armádou nebyla okupace, ale bratrská pomoc, která zajistila Československu mír na dlouhých 20 let.

Člověk, který sleduje metody ruské propagandy, pochopil záměr s načasováním odvysílané lživé reportáže o bratrské pomoci a mezi návštěvou Zemana hned následující den. A působilo to jako předem dobře připravený scénář přinášející Zemanovi politické body v blížících se prezidentských volbách.  V Rusku se vysílal patolízalský projev Zemana u Putina, kdežto české noviny i televize hovořily o hrdinném se vzepření Zemana proti reportáži u Medveděva. A proč u Medveděva a ne u Putina? Protože Putinovi by se Zeman neodvážil nic takového říci a ani ruské tajné služby by něco takového v připraveném scénáři nepřipustily.

Ruské tajné služby ovlivňují svými propagandistickými weby volby v celé Evropě i ve světě.  Je jisté, že stejně ovlivňují a budou ovlivňovat volby i u nás. A proruský poníženecký prezident Zeman na pražském hradě jim vyhovuje a jistě by vyhovoval i na dalších 5 let.

Michael Pánek (ODS), je středočeský zastupitel

 

Revue Forum Banner