Poslanci rozhodli o tom, že tzv. lex Babiš, zákon o střetu zájmů, bude platit. Stalo se tak v poměru 129 : 49. „Musím zásadně odmítnout všechny ty lži,“ sdělil ministr financí, který se jednání nezúčastnil. Samozřejmě neopomněl uvést, že největším lhářem v poslanecké sněmovně je Miroslav Kalousek. „Já zásadně odmítám, že bych někdy někomu odpustil nějaké daně nebo že bych si přihrál nějaké dotace,“ politoval se.

Na tiskové konferenci bylo patrné Babišovo rozčilení. „Co jsem si já přihrál? Nerozhoduji o dotacích!“ prohlásil. „Je skandální, že lidi volí do sněmovny takovýhle lháře,“ dodal. Do čtrnácti dnů se Babiš musí zbavit Agrofertu a fondu Hartenberg Holding.

„Poslanecká sněmovna definitivním schválením novely zákona o střetu zájmů dala již potřetí najevo, že nepovažuje za správné a morální, aby firmy členů vlády získávaly státní dotace a veřejné zakázky a byly tak zvýhodňovány proti jiným firmám. Poslanci ANO marně zdržovali jednání. Bylo to od nich účelové chování s cílem ochraňovat podnikání svého předsedy. Sami přitom k zákonu nepředložili žádný návrh – prostě to odflákli a nemakali,“ uvedl pro FORUM 24 poslanec TOP 09 Martin Plíšek.

Poslanci tak středečním hlasováním po dvou dnech jednání přehlasovali veto prezidenta Zemana a přijali novelu zákona o střetu zájmů, takzvané lex Babiš, který ministrům Vlády ČR zakazuje vlastnit média a jeho firmám znemožňuje ucházet se o státní dotace.

Pro novelu zákona se vyslovilo 129 poslanců ze 185 přítomných poslanců, Andrej Babiš se hlasování nezúčastnil (pro schválení novely bylo potřeba 101 hlasů). Proti novele bylo 49 poslanců, převážně z hnutí ANO a z hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Členové Úsvitu se hlasování zdrželi.

Ministr financí Andrej Babiš, který nový zákon považuje za útok, už avizoval, že se do čtrnácti dnů zbaví akcií svého koncernu. Zatím ale neupřesnil, jakým způsobem to udělá. Normu navíc bude s největší pravděpodobností posuzovat Ústavní soud.

Babiš označil novelu zákona o střetu zájmu za frašku, kterou vytvořili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) společně s Miroslavem Kalouskem (TOP 09), aby ho donutili rezignovat. Babiš vzápětí možnost rezignace odmítl.

Během jednání o lex Babiš uvedl ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) i fakt, že navrhovaný zákon je zcela v souladu s morálním kodexem hnutí ANO. V tomto kodexu ve článku 4 stojí, že „Zvolený reprezentant nefiguruje v žádném střetu zájmu.“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner