Jsem ráda, že máme vyrovnaný rozpočet. Už méně ráda ale slyším účelovou interpretaci a přisvojování si výsledků a zásluh pana ministra Babiše. Nejde tedy pouze o iluzionistický trik s čísly? Seknout se zhruba o 130 miliard oproti plánu je buď absolutní neschopnost, či záměrné manipulování s čísly, které má dosti neblahé důsledky.

  1. Například růst výběru DPH nekopíruje růst útrat, při nichž se platí DPH. Výběr je tedy poměrově nižší. Kontrolní hlášení a další represe jsou tedy ve svém důsledku k ničemu.
  2. Nízké úroky, za které mohou i intervence ČNB, nikoliv Babiš, zlevňují i státní dluh. Je to další optický doping pro rozpočet a kouzelnická berlička.
  3. Ministra financí navíc podezřívám z manipulace s čísly, zejména u DPH, jejíž výběr může být reálně nižší. Firmy si totiž ke konci roku stěžují, že jim ministerstvo zdržuje vratky na DPH.

Nevytváří tak počátkem roku ministr Babiš auru virtuálních peněz, které nakonec zmizí? Stát totiž vůbec nešetří sám na sobě.

Jediný dlouhodobý recept je osekat byrokratické monstrum a zefektivnit celý státní aparát. Babiš na to za tři roky nenašel ani špetku odvahy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner