Několik zástupců sociální demokracie při včerejším jednání o vyslovení důvěry Babišově vládě vysvětlilo ve sněmovně, proč zvednou ruku pro vládu podpořenou komunisty. Další se ze svého jednání zpovídají dnes na sociálních sítích. Zřejmě jim postupně dochází, co udělali, když místo zastávání demokratických hodnot zvolili virtuální možnost se podílet na moci.

Při středečním jednání zaznělo mnoho argumentů, proč je pro naši zemi nepřípustné, aby se vláda opírala o hlasy bolševiků, kterým díky premiérovi narostl hřebínek a opět se derou k moci. Stejně tak se především poslanci ODS snažili vysvětlit svým kolegům ze sněmovny v barvách ČSSD, že jejich rozhodnutí padnout do náruče Andreje Babiše není v jejich nejlepším zájmu a přinese jim pouze samá negativa.

Možná si to někteří socialisté postupně uvědomují, možná jen chtějí vysvětlit svým voličům, že skutečně jednali s nejlepším vědomím a svědomím. Pokud je to však druhý případ, změnila se sociální demokracie k nepoznání. Ta tam jsou zábrany a jasná stanoviska, že s komunisty nikdy. Nyní je nejdůležitější být za každou cenu u moci.

Vzletné výroky o naplňování programu, které je pro současné významné socialisty údajně tak důležité, může brát málokdo rozumný vážně. Ve vládě s Babišem totiž nikdo nemůže plnit to, co by rád chtěl, pouze poslouchá příkazy vůdce. Pokud se v některých bodech náhodou potká oligarcha s programem ČSSD, určitě to nebude proto, že se zástupci sociální demokracie aktivně podíleli na plnění svých předvolebních slibů, ale pouze proto, že se to Babišovi hodí k jeho populistické politice.

Slova o tom, že první podraz bude znamenat možný konec spolupráce ČSSD s hnutím ANO jsou jen takzvané lži do kapsy. Sociální demokraté potřebují být ve vládě za každých okolností. Jako slabá opoziční strana totiž zcela zmizí z povědomí a jejich místo by s chutí přebrali extremisté z SPD, kteří se sice nyní tváří jako kritici Babišova kabinetu, ale nedočkavě čekají, až se premiér ozve s žádostí o výpomoc.

Pokud si poslanci ČSSD myslí, že se svými posty na sociálních sítích vyviní ze své odpovědnosti za to, co zde chystá Andrej Babiš a čeho budou přímými účastníky, velmi se pletou. Jejich souznění s oligarchovou vládou je bude pronásledovat minimálně dalších několik let.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora