Největší český e-shop Alza.cz porušil podle České obchodní inspekce („čoiky“) zákon o povinných oslavách některých státních svátků, když při oslavách sv. Štěpána otevřel kamennou provozovnu v Praze. Z 349 kontrol obchodů to bylo jediné porušení zákazu prodeje. S e-shopem bude zahájeno správní řízení, ve kterém se bude rozhodovat mimo jiné o výši pokuty, jak uvedl pro ČTK mluvčí „čoiky“ Jiří Fröhlich. Alza.cz se domnívá, že zákon neporušuje. Její provozovny totiž slouží k výdeji zboží, řešení reklamací a prezentaci výrobků smluvních partnerů Alza.cz, jak společnost uvedla už před Vánocemi.

Podle Fröhlicha je ale i výdej součástí prodeje. „Protože bez výdeje by asi nic neprodali, kdyby šlo jenom o objednávku, tak když si někdo něco objedná, tak tím prodej není dokončen, někdo to musí také zaplatit a vyzvednout, případně doručit,“ řekl mluvčí ČTK. Dodal, že pokud z toho něco probíhá v prostorách nad 200 metrů čtverečních, tak je to prodej, a tím pádem podle ČOI porušení zákona.

Za porušení zákazu je možné ze zákona uložit sankci až jeden milion korun, v případě opakovaného porušení zákazu až pět milionů korun. Alza.cz přitom možná dostane pokutu již za údajné porušení zákona 28. října 2016, kdy měly všechny rozlehlé prodejny zakázáno prodávat kvůli vzniku Československa (k němuž se paradoxně teprve o dva dny později přidalo Slovensko). Měla oslavovat např. prováděním inventarizace.

Jak však již Svobodné fórum informovalo, výklad České obchodní inspekce není jednoznačný. Není z něj totiž zřejmé, zda nesmí být o svátcích uskutečněn prodej jako celek (tedy objednání zboží a zároveň výdej), pokud se alespoň část odehrává na velké podlaze (či rozlehlé dlažbě apod.), nebo nelze během svátků dokonce ani pouze přijímat objednávky (popř. pouze vydávat kdysi objednané zboží). [ctete-foto]91522[/ctete-foto]

Dalším problémem ve výkladu „čoiky“ je její pojetí slova „výdej“, jak už Svobodné fórum také informovalo. V příslušných (účetních) právních předpisech se výdejem rozumí smluvní převzetí rizik a tedy i dispozičního práva a také povinností (např. daňových) spojených s nakupovaným zbožím. Takové zboží může klidně zůstat nadále ve skladu prodejce. „Čoika“ však výdej chápe jako fyzické předání. Ideálně se stisknutím ruky, předáním papírové účtenky a polibkem přes pult.

Společnost Alza.cz se tak dostává do problémů kvůli výkladům tohoto nejasně napsaného zákona.

Jakub Černý
Jakub Černý
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora