
Maria Butinová. FOTO: Instagram
FOTO: Instagram
Maria Butinová, třicetiletá ruská propagátorka práva na vlastnictví zbraní, která měla blízké vztahy s americkou organizací National Rifle Association, se přiznala, že byla agentkou ruské vlády.
Butinová, bývalá studentka univerzity ve Washingtonu, byla obviněna, že se pokusila tajně ovlivnit americkou politiku během voleb v roce 2016. Tento případ nicméně nespadá pod vyšetřování, které ohledně zasahování Kremlu do voleb vede vyšetřovatel Robert Mueller.
Marii Butinovou zatkla FBI letos 14. července ve Washingtonu. „Ruská žena obviněná v USA ze špionáže byla v kontaktu s podezřelými zpravodajskými důstojníky a miliardářským oligarchou napojeným na Kreml,“ sdělila policie.
Kde se tato dáma v Americe vzala a co má společného se zbraněmi? Zbraně zřejmě Butinová miluje upřímně. Dívka, která se narodila 10. listopadu 1988 v Barnaulu na Altaji, je dcerou podnikatele, který měl továrnu na nábytek. Právě on ji učil střílet. Sama také založila obchod s nábytkem a odešla v roce 2011 do Moskvy. Tam se stala členkou Mladé gardy Putinova Jednotného Ruska. S penězi ruského oligarchy Konstantina Nikolajeva v zádech založila ruskou organizaci na ochranu zbraní. Americká pobočka jeho firmy sponzorovala během prezidentské kampaně Donalda Trumpa.
Butinová dostala v roce 2016 vízum, aby mohla v USA studovat. Ještě rok poté pracovala jako asistentka senátora strany Jednotné Rusko Alexandrem Toršinem, náměstkem guvernéra Ruské centrální banky a rovněž milovníka zbraní (tento muž je také položkou na americkém sankčním seznamu). Toršin byl také vyšetřován španělskou policií kvůli praní peněz pro ruskou mafii.
Společensky byla Maria v USA velmi aktivní, vystupovala v rozhlase i televizi, kromě propagace zbraní mluvila o tom, jak maluje, vaří a chodí do posilovny. Sympatická dáma, kerá umí okouzlit. FBI ale neokouzlila a tak ji sledovali od doby, kdy do Ameriky přišla. Nakonec spadla klec.
Jak uvádí server Politico, Ruska se během vyšetřování dohodla s vyšetřovateli na spolupráci. Ti si od toho slibují, že by to mohlo objasnit nejen postupy ruské propagandy a jednání v kyberoblasti, ale také práci s „lidskými zdroji“.
„Butinová ve čtvrtek ráno ve Washingtonu Washingtonu připustila, že se zúčastnila operace, která měla za cíl shromažďovat informace, což ji dovedlo do úzkého kontaktu s významnými lidmi spojenými s republikánskou stranou a prezidentskou kampaní Donalda Trumpa.“ Cílem bylo podle soudních dokumentů založit „neoficiální komunikační kanál“ s nastupující americkou administrativou.
Jak Politico uvádí, mezi republikány začala Maria pronikat v roce 2015, ještě dlouho předtím než bylo jasné, že se Trump stane jejich vůdcem. Proto se snažila vytvořit vazby, které by ji přiblížily některému republikánskému prezidentskému kandidátovi.
Koncem roku 2015 pomohla Butinová organizovat cestu do Moskvy pro vůdce NRA a později řekla prominentnímu ruskému bankovnímu úředníkovi: „Měli bychom je teď nechat vyjádřit svou vděčnost, tlačit na ně budeme potichu později.“
Během této doby poskytovala také Kremlu informace o pracovnících republikánské strany, kterým se věnovala. Jedním z nich byl šestapadesátiletý Paul Erickson. Původně vyšetřovatelé uvedli, že s ním měla romantický vztah, aby se tak dostala blíže k dalším republikánům, zatímco soukromě se o něm vyjadřuje pohrdavě, ale pozděi se od takové verze upustilo. Erickson ale mohl být nejbližší spojkou Butinové k Trumpově kampani.
List New York Times loni napsal, že Erickson poslal v květnu 2016 e-mail lidem z Trumpovy kampaně a nabídl v něm možnost tajného setkání mezi Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
„Putin má vážný zájem na vybudování dobrých vztahů s Trumpem,“ napsal Erickson. „Chce předložit panu Trumpovi pozvání, aby ho v Kremlu před volbami navštívil.“ Vyšetřovatelé se údajně Ericksonem dále zabývají.
Butinová nakonec okrajově vystoupila i v Trumpově kampani. Během ní se v roce 2015 přímo zeptala Donalda Trumpa, co si myslí sankcích USA vůči Rusku uvalenými po invazi na Krym.
„Myslím, že že bych mohl s Putinem velmi dobře vycházet. Nemyslím si, že bychom potřebovali sankce. Myslím, že bychom spolu mohli vycházet velmi, velmi dobře,“ nechal se slyšet Trump.
Stojí za zmínku, že obžaloba vynechává obvinění, že Maria kdysi nabídla sex výměnou za významné postavení, o čemž se mluvilo v původních soudních dokumentech.
Celá kauza vzbudila značnou pozornost. Vyjádřil se i sám Putin: „Hrozí jí patnáct let vězení. Za co? Když jsem zaslechl, že se jí něco děje … začal jsem se ptát všech šéfů našich tajných služeb, kdo to je. Nikdo o ní nic nevěděl!“
Jinou odpověď snad nikdo ani nečekal.
Jen tak na okraj. V létě psal po jejím zatčení server Aktuálně.cz: „Při pohledu na její tvář nejspíše zatrnulo i několika lidem v Praze. Butinová, vystupující jako aktivistka za práva na nošení zbraní, byla totiž před pěti lety vřele přivítána v Praze na valné hromadě občanského sdružení Lex. A setkala se dokonce i se zástupkyní ministerstva vnitra Milenou Bačkovskou. Přitom podle slovenských zdrojů kontrarozvědka varovala, že za Marií Butinovou s vysokou mírou pravděpodobnosti stojí ruské tajné služby.“
„Její nejdůležitější prohlášení ‚žijete ve zbraňovém ráji‘ jistě většině přítomných připomnělo, že se situace v České republice – především zásluhou LEX, o.s. – vyvíjí správným směrem. Věříme, že pro většinu členů bylo její vystoupení příjemným zpestřením a utvrdilo je v potřebě pokračovat v prosazování a udržení dosavadních výsledků,“ píše se na webových stránkách organizace LEX, která hájí v České republice práva držitelů zbraní i vystoupení Butinové na jejich valné hromadě v listopadu 2013.
Tak Maria je určitě vždycky příjemným zpestřením, o tom není pochyb.