Skupina Czechoslovak Group (CSG), která se v posledních letech vyšvihla v největšího tuzemského dodavatele české armády, se potýká s vážnými problémy. Několikrát se dostala do hledáčku policie a zpravodajských služeb kvůli podezřelým aktivitám.
Jedna z nich už zamířila k soudu. Týká se nebývalé výhodných prodejů nepotřebné vojenské techniky, z nichž profitovala firma Excalibur Army, která je součástí mamutího koncernu, donedávna vlastněného zbrojařem Jaroslavem Strnadem. V této věci byli obžalováni bývalí vysoce postavení činitelé ministerstva obrany a Armády ČR Adolf Veřmiřovský, Josef Lachman, Roman Pavlík a generál Vladimír Halenka kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Například zmíněný Adolf Veřmiřovský později navíc pracoval ve firmách Strnadova CSG.
Problematická je i Strnadova obchodní vazba na společníka v několika firmách Alexeje Beljajeva s vazbami na významné představitele Ruské federace. Mezi nimi je Putinův blízký důvěrník Vladimir Jakunin, toho času na sankčním seznamu USA, s nímž Beljajev dlouhodobě udržoval obchodní vztahy. Tyto vazby jsou vyhodnocovány jako bezpečnostní riziko.
Chorvatská redakce zpravodajského portálu Deutsche Welle zase loni v prosinci přinesla závažné odhalení, že Strnadova srbská dceřiná společnost SCMG – 14. Oktobar, která převzala krachující státní podnik v Kruševaci, je podezřelá ze zapletení do nekalých obchodů. Makedonské úřady prý vyšetřují, zda se při této akvizici nepraly špinavé peníze. V pozadí těchto nezákonných operací mají stát někteří bývalí vysoce postavení představitelé makedonského režimu, napojení na expremiéra Nikolu Gruevského.
Problém s bezpečnostními prověrkami
Cestu k citlivým armádním zakázkám loni zkomplikovala změna zákona, umožňující požadovat po zbrojařských firmách bezpečnostní prověrku Národního bezpečnostního úřadu. To vystavilo stopku i firmám ze skupiny CSG, které touto prověrkou nedisponují, což jí může přinést miliardové ztráty. To je zvláště nemilé v situaci, kdy jen přiznané dluhy společnosti dosahují čtyři miliardy korun, ale celkové zadlužení by mělo být vyšší.
Ministryně Šlechtová už zrušila zakázku na modernizaci houfnic Dana za 1,3 miliardy korun, kterou předběžně dojednal její předchůdce Martin Stropnický. Společnost Tatra Trucks ze skupiny CSG, která měla zakázku realizovat, nemá bezpečnostní prověrku.
Jelikož se stejná společnost z poloviny podílí na téměř desetimiliardové dodávce 62 obrněných vozidel Titus, byla zastavena příprava i této zakázky, na které se výrobně podílí francouzská firma Nexter Systems. Jak asi působíme v očích spojenců, když dlouhodobě se vlekoucí zakázky kolabují na problémech s prověrkou českých dodavatelů?
Problémy s bezpečnostními prověrkami stojí podle kuloárových zpráv za náhlou změnou vlastnictví kolosu Czechoslovak Group, které Jaroslav Strnad v plné výši převedl na svého pětadvacetiletého syna Michala. Opravdu bude takové divadlo ministerstvu obrany stačit a z podezřelého štamgasta se jako mávnutím kouzelného proutku stane sněhobíle čistý obchodní partner?
SARN versus CSG
Poslední případ s pardubickým výrobcem radarů Retia ukazuje, že některé zahraniční firmy už ztrácejí s jednáním Strnadova impéria trpělivost. Týdeník Euro přinesl informaci, že americká společnost SARN podala žalobu na koncern Czechoslovak Group o náhradu škody, kterou jí měl způsobit neseriózním postupem s výrobcem radarů Retia, který byl donedávna jeho součástí.
SARN se v žalobě odvolává na smlouvu uzavřenou s CSG, podle níž měli Američané získat v Retii až 25 procent akcií. „Dohoda měla platit do 1. července roku 2021 s tím, že kdyby kdykoli před tímto datem firma akcie převedla nebo prodala někomu jinému, zaplatí CSG firmě SARN pokutu,“ zjistilo Euro.
Problém nastal ve chvíli, kdy koncern Czechoslovak Group porušil informační povinnost a loni v listopadu oznámil firmě SARN, že převedl vlastnický podíl Retie do firmy vlastněné Strnadovým synem. Mimochodem i Retia měla mít problémy s prověrkou NATO Secret, kterou prověřoval Národní bezpečnostní úřad. Ten ji už v září 2016 vyzval, aby doložila vlastnictví společnosti Czechoslovak Group BV, která je jediným akcionářem firmy, a jak se podílí na jejím chodu. Po převodu vlastnictví Retia o prověrku nepřišla.
Odškodnění desítky až stovky milionů dolarů
Jenže právě tento převod vyvolal ostrou reakci americké strany, protože se o něm dozvěděla s několikaměsíčním zpožděním. Společnost SARN v žalobě uvedla, že bude po CSG požadovat zatím blíže nespecifikované odškodnění ve výši několika desítek až stovek milionů dolarů. Důvodem je porušení dohody, že koncern nezvedl hodnotu pardubického výrobce radarů, ale naopak ji snížil.
Američanům se nelíbily ani politické aktivity Jaroslava Strnada, největšího oficiálního sponzora prezidentské kampaně Miloše Zemana. Svoje výhrady v tomto smyslu uvedli i v žalobě, přičemž vznesli vážné obvinění směrem k financování CSG.
„Společnost CSG porušila svou svěřeneckou povinnost vůči společnosti Retia (a tím snížila hodnotu společnosti) mnoha způsoby. Mimo jiné tím, že pořádala kampaně v prostorách CSG pro prezidenta České republiky Miloše Zemana, který je považován za stoupence Ruska, poskytla SARN nepřesné informace o aktivitách CSG a Retia, přijímala prostředky od skupin, které jsou považovány za národní bezpečnostní hrozbu poskytováním finanční podpory pro činnosti namířené proti NATO a EU, a také měla spolupracovat s agenturami Ruské federace na přenosu technologií do Ruska a dalšími,“ uvádí se v trestním oznámení.
SARN uzavírá, že tyto skutečnosti ohrozily některé významné zakázky Retie, mimo jiné na dodávku radarů pro českou armádu od Izraelců nebo kontrakt na Ukrajině v hodnotě 1,1 miliardy dolarů.
Hraje se přitom o hodně. Podle týdeníku Euro se může dokonce stát, že výše požadovaného odškodnění společností SARN bude vyšší, než je samotná hodnota CSG. Michal Strnad, kterému jeho otec svěřil do rukou miliardový majetek a velkou odpovědnost, se tak bude mít od samého počátku co ohánět.