Analýza sečtených hlasů z prvního kola prezidentské volby ukazuje, že nás čeká velmi těsný adrenalinový souboj Miloše Zemana a Jiřího Drahoše.

Povrchní optikou má nyní Zeman nad Drahošem náskok o 12 procent.

Miloš Zeman získal 38,57 procent, v absolutním počtu 1.985 tisíc hlasů.

Jiří Drahoš má 26,6 procent a 1.368 tisíc hlasů. Rozdíl v hlasech činí 616 tisíc hlasů.

Letošní volba českého prezidenta je ovšem charakteristická tím, že jde vlastně o referendum o setrvání Miloše Zemana ve funkci. Jiří Drahoš je nejsilnější ze Zemanových odpůrců a lze očekávat, že voliči ostatních kandidátů se mnohem více přikloní k Drahošovi než k Zemanovi. Podmínkou je ovšem to, že se budou chovat racionálně a zodpovědně. Pak existuje reálná šance, že Drahoš Zemana porazí.

Pokud realisticky odhadneme, že z voličů Pavla Fischera, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Mirka Topolánka se alespoň 70 procent rozhodne jít proti Zemanovi, pak Jiří Drahoš dosáhne v druhém kole na 2.5 milionu hlasů.

Miloš Zeman by pak mohl vyhrát jedině za předpokladu, že by všem Drahošovým soupeřům z prvního kola sebral 30 procent hlasů. To se mu ale vůbec nemusí podařit. Představa, že třeba 30 procent voličů Marka Hilšera nebo Pavla Fischera volí Zemana, je skoro nesmyslná.

Nad Zemanovým neslavným panováním na Pražském hradě se tedy stahují mračna. Pro tu část veřejnosti, která spojuje funkci hlavy státu s elementární důstojností a s dobrou reprezentací České republiky v zemích EU a NATO, je to však svítání na lepší časy.

Rozhodně ale není vyhráno. Na Zemanově straně je příliš silný kontingent antiliberálních sil. Všechny naše komerční televize, Babišova MF DNES a všechny proruské weby spustí nepochybně mohutnou kanonádu proti Jiřímu Drahošovi.

Následující dva týdny budou tedy velmi horké.

Pavel Safr Twitter Banner

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora