Ve čtvrtek 8. února po jednání s prezidentem Milošem Zemanem poskytl premiér v demisi Andrej Babiš delší rozhovor moderátorovi České televize Danielu Takáčovi ve večerním pořadu Události a komentáře. Zřejmě z důvodů pozdního času si rozhovor nezískal tak náležitý ohlas, jaký by si zasluhoval vzhledem k tomu, co v něm bylo všechno řečeno. Proto nyní přinášíme doslovný přepis rozhovoru. Do výroků předsedy vlády jsme nijak redakčně nezasahovali, přinášíme je ve zcela autentickém znění. 

Obsah je šokující tím, že Babiš v podstatě předestřel svou představu nového systému vládnutí. Premiér zejména uvádí, že je zcela lhostejné, jestli má jeho vláda důvěru nebo je v demisi, sestavování nové vlády nijak nespěchá, ústava mu nic neurčuje a za nejlepší model označuje znovu menšinovou vládu, která by získala důvěru napříč politickým spektrem, protože oproti dosavadnímu systému vlád na bázi pravice a levice je program hnutí ANO „pro všechny“ a jeho vláda „maká pro lidi“. 

Zde je přepis rozhovoru:

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Dobrý večer. Premiér Andrej Babiš dostal od prezidenta Miloše Zemana neomezenou dobu na jednání o nové vládě. Prezident taky při druhém pokusu nebude od premiéra předem chtít 101 podpisů poslanců, kteří vládu budou podporovat. Andrej Babiš to takto oznámil po asi dvouhodinové společné večeři na zámku v Lánech. Prezident očekává, že při hlasování kabinet získá sněmovní většinu. Oba státníci se domluvili i na pravidelných měsíčních schůzkách. Znovu se sejdou 18. února v Průhonicích po sjezdu ČSSD, který bude volit svého předsedu. A to bude určitě důležitá informace pro předsedu vlády Andreje Babiše, kterého tímto vítám v Událostech, komentářích. Dobrý večer.

Andrej BABIŠ, premiér v demisi, předseda hnutí ANO:

Dobrý večer.

TAKÁČ:

Pane premiére, už víte, kdy budete podruhé premiérem?

BABIŠ:

To nevím, to nevím.

TAKÁČ:

Prezident vám to dnes neřekl? Neměl nějaký požadavek, aby to bylo do někdy?

BABIŠ:

Ne, tak pan prezident to podmínil tím, že budeme intenzivně vyjednávat, to samozřejmě se snažíme a hlavně vyjednáváme s těma stranami, které jsou ochotny s námi vyjednávat, a to zatím je jenom KSČM a SPD, kde vyjednáváme o programu a čekáme na sjezd ČSSD, abysme se dozvěděli, kdo bude reprezentovat ČSSD a potom samozřejmě budeme intenzivně vyjednávat. Takže to není, že by pan prezident to nepodmínil. On to podmiňuje tím, že se budeme snažit samozřejmě to vyjednat co nejdříve, ale nestanovil žádný časový limit.

TAKÁČ:

… Co to ale znamená intenzivně vyjednávat? Jednou, dvakrát za týden se sejdete a ono se to potáhne a potáhne, anebo co si pod slovem intenzivně mám představit?

BABIŠ:

No, tak my určitě nechceme trávit čas tím, že budeme stále médiím vysvětlovat, že co jsme vyjednali a s kým jsme jednali. Já samozřejmě se snažím normálně pracovat pro vládu a řeším plno věcí, které je potřeba, a samozřejmě taky projednáváme zákony, které jednotlivé strany předložily, a bez ohledu na to, jestli je to KSČM nebo SPD nebo Piráti teď, takže ta vláda pracuje, funguje normálně a nevidíme v tom rozdíl, jestli jsme v demisi s důvěrou nebo bez důvěrou, takže pracujeme naplno, no, a samozřejmě vyjednáváme…

TAKÁČ:

Promiňte, pane premiére, vy v tom opravdu nevidíte rozdíl, jestli máte nebo nemáte důvěru? Není to jeden ze základů naplnění demokratické ústavy, že vláda důvěru má…? Když říkáte, že vám je to jedno.

BABIŠ

Ne, nevidím v tom rozdíl, v ústavě to není a my od 14. prosince pracujeme naplno a myslím si, že i v té zahraniční politice velice intenzivně pracujeme v prospěch naší země, abysme získali skutečně nějakou pozici v Evropě a já se teďka připravuju na bezpečnostní konferenci v Mnichově, kde zase mám schůzky s vícero předsedami vlád a samozřejmě prosazujeme ty naše zájmy v Evropě, abysme tam nebyli do počtu, ale abysme měli skutečně pozici, aby my jsme rozhodovali o penězích, které dostaneme, aby my jsme vlastně měli významný vlastně podíl na vyjednávání o Dublině, získáváme spojence, takže já z hlediska intenzity práce a tahu na branku pracujeme naplno, takže, jestli budeme v demisi s důvěrou nebo bez důvěry, tak pracujeme stejným úsilím a intenzitou, abysme prosazovali program a abysme prosazovali prospěch občanů.

TAKÁČ:

S kým tedy tu vládu sestavíte?

BABIŠ:

Tak z těch takzvaných demokratických stran, jak se nazývají ve sněmovně, čekáme na ČSSD, která nevyloučila účast s námi ve vládě. Všichni ostatní vlastně stanovili takové podmínky, že to není možné. ODS jasně řekla, že si to jejich voliči nepřejí. Ostatně vlastně to podmiňují tím, že já tam nebudu. Hnutí ANO jasně řeklo, že bez Babiše ve vládě nebudem, no, takže co nám jiného zbývá, než vyjednávat o programu s KSČM a SPD čistě o programu, nikdy nebyla řeč o tom, že by byli ve vládě, že by nám mluvili do sestavení vlády a samozřejmě jsou tam nějaké programové shody, o kterých jednáme, a teďka jsme ustanovili nějaké pracovní týmy a ty pracují.

TAKÁČ:

Tak, co jiného vám zbývá, to, že byste měl být premiérem, je usnesení nějakého orgánu hnutí ANO. Usnesení lze změnit třeba v zájmu toho, aby vznikla většinová vláda, čili možnosti by byly, o tom ale vy osobně uvažujete nebo neuvažujete, že byste v té vládě nebyl a jak daleko jste případně s přesvědčováním Richarda Brabce v tom, aby to vzal a neměl z toho stres? (Moderátor cituje Babiše, který řekl, že s Brabcem hovořil na téma jeho uvedení do funkce premiéra, ale že ten má z toho stres – poz. red.)

BABIŠ:

Ne, tak to jsme samozřejmě tuhle teorii opustili a předsednictvo a výbor hnutí jasně řeklo, že do voleb jsme šli s tím, že já jsem lídr. Jasně jsme řekli občanům, že chci být předseda vlády, že budeme pracovat jiným způsobem, a já myslím, že to lidi i vidí, jak pracujeme, že se snažíme řešit ty věci. Že v zahraniční politice máme jasnou vizi, jasnou strategii a že pracujeme, řešíme věci, řeším vědu a výzkum. Dvakrát zasedala rada vlády. Jasně jsme řekli, jaká je strategie. Dneska jsem měl protidrogovou komisi, protikorupční komisi, takže já pracuji a vlastně jsem nahradil v minulosti místopředsedu vlády nebo premiéra bez, bez toho, abysme zvyšovali nějaké náklady, takže ta menšinová vláda má obrovskou výhodu, že jsme online, že jsme tým a že i když mám návštěvu a navštívili mě teďka důchodci, tak vlastně můžu vytočit toho ministra, hned to konzultuji, takže má to směr, má to tah na branku a já myslím, že lidi to vidí ten rozdíl.

TAKÁČ:

Vrátím nás k sociální demokracii. Ostatně prezident už před časem řekl, že on by preferoval vládu ANO, ČSSD s nějakou podporou KSČM. Řekl vám to prezident, že i nadále by se mu to líbilo a chce po vás, abyste, pokud možno, sestavil takovouto vládu?

BABIŠ:

Pan prezident mě informoval, že se zúčastní sjezdu ČSSD. Samozřejmě on dovedl ČSSD do Strakovky, záleží mu na ČSSD, ale neřekl mi žádnou preferenci, koho si tam představuje, ale znovu zopakoval, že nemá žádné nějaké předsedy personální z hlediska sestavování vlády a samozřejmě on vystoupí na sjezdu ČSSD, ale myslím si, že to nechá na ČSSD, jak se rozhodne, kdo bude ve vedení a jestli ČSSD rozhodne o tom, že chtějí jednat s hnutím ANO, že nevyloučí mě z vlády, a to bude rozhodující pro ten další vývoj toho jednání.

TAKÁČ:

No, ale řekl vám tedy, že by chtěl, abyste se pokusil, pokud možno, sestavit právě takovouto vládu?

BABIŠ:

Tak ano, tak názor pana prezidenta je dlouhodobě stejný, že ta ČSSD je mu nejbližší a samozřejmě je to jedna z možností vytvořit menšinovou vládu s ČSSD za podpory KSČM.

TAKÁČ:

Když trochu odbočím, to panu prezidentovi věříte, že mu na ČSSD opravdu záleží, když si promítnete některé jeho minulé kroky?

BABIŠ: Důležité je, že pan prezident drží slovo a on slíbil, že mě pověří, že mně nebude do toho mluvit a i když jsou tady spekulace, že už mě nepotřebuje a že teďka vlastně si bude dělat, co chce, tak absolutně se to nepotvrdilo.

TAKÁČ:

A potřebuje?

BABIŠ:

No, nepotřebuje mě, ale je dobré, že to slovo drží a důležité je, že jsme si nastavili tu spolupráci, že se budeme setkávat jednou za měsíc, že jsme si řekli ohledně zahraniční politiky, že jsme pevnou součástí Evropské unie a NATO, že my chceme v těchto organizacích hrát nějakou roli a není pravda, že by pan prezident byl proruský a pročínský orientovaný. On tam chce dělat stejný byznys, jak tam dělá prezident Macron nebo paní Merkelová, jo, takže tyhle různé dezinformace nejsou pravdivé. Jednoznačně jsme potvrdili – jsme v Evropě, je to skvělý projekt, jsme v NATO, a chceme tam prosazovat české zájmy, a to je důležité.

TAKÁČ:

Promiňte, pane premiére, já jsem vám slíbil, že se k té Evropě dostanu, tak teď prosím neodbíhejme od té domácí politiky, vy jste mi ale neodpověděl na tu moji otázku, jestli věříte prezidentovi, že mu záleží na sociální demokracii, když si promítnete některé jeho minulé kroky?

BABIŠ:

Já mu věřím. Proč bych mu nevěřil? On dovedl sociální demokracii do Strakovky. Potom samozřejmě kandidoval na prezidenta a ty lidi, který on pomohl a které vlastně vytáhl v rámci ČSSD, no, tak ho podrazili, takže samozřejmě potom šel na Vysočinu, vrátil se, vyhrál volby, teďka je vyhrál podruhé a určitě má ten vztah k sociální demokracii, a proto chce taky vystoupit na sjezdu sociální demokracie a určitě má zájem, aby ta strana se dala do pořádku, když teda utrpěla takovou katastrofální porážku ve volbách.

TAKÁČ:

Říkal jste, že čekáte na sjezd ČSSD. Na co vlastně čekáte? Na pokornější vedení ČSSD, abych použil slova Milana Chovance?

BABIŠ:

Čekám na pokornější…? Je to jediná strana, která nevylučuje s námi koalici. Nikdo jiný vlastně…, všichni to vyloučili. Já jsem už 24. 10. vlastně řekl jenom matematicky, že voliči řekli, že s ODS máme 103. ODS říká – naši voliči to nechtějí. Říkají to opakovaně. Paní Udženija naznačila, že by náhodou mohli něco s námi vlastně vyjednávat, pan Fiala ji hned vlastně uzemnil a řekl – ne, takto není, voliči nechtějí. Takže s ODS nemůžeme nic. Ostatní opakují jenom antibabišismus, nechápu to. Pan Drahoš taky třikrát opakoval, že s Babišem nic, tak to dopadlo, jak to dopadlo.

TAKÁČ:

No, právě. Promiňte, ono to není s vámi jako s hnutím ANO. Ono je to s vámi jako s vámi. Takže ta koalice by byla možná, ale to už jsme si vysvětlili.

BABIŠ:

Určitě.

TAKÁČ:

Tady je absolutní jistota, že hnutí ANO názor nezmění, je to tak?

BABIŠ: Není důvod. Já myslím, že všichni věděli, že jsem lídr, že kandiduju na předsedu vlády, že to budu řídit jiným způsobem a já myslím, že lidi to vidí, že to dělám jinak. A myslím si, že řešíme věci, které tady nikdo neřešil, důchodovou reformu, digitalizaci.

TAKÁČ:

No, a je v sociální demokracii někdo, s kým by se vám kooperovalo lépe, než s někým jiným?

BABIŠ:

Ale, pane redaktore, já kooperuju se všema, který chtějí kooperovat. My se chystáme na výjezdy do krajů, tak jsem mluvil s panem Půtou…

TAKÁČ:

A je v sociální demokracii někdo, kdo s vámi chce kooperovat víc než někdo jiný?

BABIŠ:

Ale, pane redaktore, víte, problém sociální demokracie je v tom, že když jsme komunikovali normálně a když jsem chodil s paní Valachovou nebo s paní Marksovou tady v Sokolovně v Průhonicích na večeři nebo s panem Zaorálkem na snídaně, tak v rámci ČSSD to byl ten nejhorší zločin. A to je to nenormální, že funguje to, co říká pan prezident, že koaliční partner je ten největší nepřítel, místo toho, abysme spolu pracovali.

TAKÁČ:

Je tam někdo, je tam někdo, pro koho to zločin není? Vidíte tam někoho takového?

BABIŠ:

Ale já umím komunikovat s lidmi normálně, ale sociální demokracie se mýlí v tom, že s Babišem mohli být úspěšní. Oni stála za všema těma pseudoaférami, oni, hlavně teda jeden z nich a mohli jsme skončit my 30, oni 20 a mohlo to být v pohodě, oni to nepochopili, že s Babišem mohli být úspěšný, protože Babiš byl úspěšný ministr financí a za to nás dneska v Evropě velice uznávají za ty naše výsledky, za ten nízký dluh a přebytkový rozpočet, výběr daní. Ano, něco jsme ukázali a to je ten omyl, že s Babišem ve vládě je vlastně nějaký problém, opak je pravdou.

TAKÁČ:

Čili neřeknete mi konkrétní jméno někoho z vedení ČSSD, s kým byste spolupracoval raději než s někým jiným.

BABIŠ:

Nechci dávat polibek smrti nikomu. Já jsem říkal…

TAKÁČ:

Proč by to měl být polibek smrti?

BABIŠ:

No, protože v minulosti jsem říkal, že jsem chodil s paní Marksovou a Valachovou na večeře a se Zaorálkem na snídaně a potom v rámci strany byli vlastně…, měli obrovské problémy, tak proto já se k tomu nechci vyjadřovat. To je jejich problém, koho si zvolí.

TAKÁČ:

Nyní k SPD. Říkal jste, že nepočítáte s tím, že by tato strana s vámi byla ve vládě a nepočítáte ani s tím, aby vás tato strana tolerovala, tak, proč s nimi jednáte a o čem?

BABIŠ:

Tak my samozřejmě s SPD jednáme o programu, jsou tam samozřejmě shody v programu, je to zákon o referendu, kde se zásadně lišíme v tom, že my určitě nikdy nebudeme souhlasit, aby bylo referendum o výstupu z Evropské unie nebo o NATO, absolutně vyloučeno, přes to nejede vlak. A samozřejmě je tam přímá volba starostů a primátorů, to určitě my bysme chtěli. Je tam přímá odpovědnost politiků, to bysme taky chtěli. No, a jsou tam další věci, zneužívání sociálních dávek, takže jsou tam programové shody a o tom jednáme. A my samozřejmě…

TAKÁČ:

Možná o něco důležitější je ta otázka, proč, když je nechcete ani do vlády, ani pro podporu toleranci, tak na co? Proč s nimi vůbec chcete jednat, protože, když si najdete nějakou většinu a oni se pak připojí k nějakým vašim prioritám, tak to už je jedno, pokud budete mít nějakou většinu, tak se ptám proč?

BABIŠ:

No, samozřejmě, no, proto, protože my se snažíme vlastně domluvit s těmi takzvanými demokratickými stranami, jak se nazývají, ale oni nechtějí. Jediná z těch stran je ČSSD, proto čekáme na ten sjezd, no, ale zároveň jednáme teda o eventuální toleranci s SPD, no, a pokud se nemluvíme s ČSSD, no, tak bude na stole menšinová vláda našeho hnutí za eventuální tolerance KSČM a SPD nebo předčasné volby. No, a potom nevím, potom se zeptáme našich voličů.

TAKÁČ:

Aha, takže to je takový bič na ty demokratické strany – podívejte se, buď to uděláte tak, jak chci já, anebo já se dohodnu s Okamurou, Filipem anebo budou předčasné volby. Tak tomu mám rozumět?

BABIŠ:

To není bič. Ne, ne, tak to není, pane redaktore. My chceme stabilní vládu. Kolik lidí říká – no, tak to dejte tomu Babišovi, nechť se ukáže, tak nechť nám to dají, nechť nás teda ty demokratické strany, když s námi nechtějí být ve vládě, nechť nám dají možnost vlastně fungovat. Já jsem velice zklamán hlavně Piráti a STANem. To jsou vlastně kvazi nové strany, ne ty tradiční demokratické a my máme podobné programy, konečně máme vlastně člověka pro internetizaci, v tom se nedělá vůbec nic, pro digitalizaci. Piráti mají ten program a nechtějí nám pomoci. Jenom kritizují a nechtějí převzít tu odpovědnost a vymlouvají se na stíhaného Babiše. A se STANem je to obdobné. Takže oni stále vlastně mají problém s Babišem. To je ten argument a je to jako nesmyslné, protože by měli vlastně ctít nějakou presumpci neviny, o to víc, že to moje stíhaní je samozřejmě politická objednávka.

TAKÁČ:

A co vám ty strany mají dát? Oni vám mají vyslovit nějakou důvěru za situace, když každému něco slíbíte? Co vám mají dát ty strany?

BABIŠ:

No, tak jednak mohli s námi jednat o účasti ve vládě, to je první věc. A druhá věc, když nechtějí být ve vládě a jenom kritizovat a nechtějí převzít tu odpovědnost, protože dneska řídit ten stát není jednoduché hlavně při stávajícím zákonu o státní službě, kde státní tajemník je víc než ministr a vlastně ředitel celý státní služby je možná víc než celá vláda, tak, tak samozřejmě to je, to se jednoduše kritizuje, ale nechť si to přijdou tedy vyzkoušet, a my jsme pozvali, ale nikdo nechce, takže my s tím nemáme problém, tu odpovědnost převezmeme, my s tím určitě chceme plnit program a je tam plno věcí, které máme společné. Digitalizace, všichni o tom mluví, všichni mluví o Estonsku. Já jsem mluvil s tím estonským premiérem. To je skutečně můj blízký, řekněme, člověk, s kterým my se o tom bavíme, kde v Estonsku už lidi nechoděj na úřady. Objednají si živnosťák, řidičák, techničák, pas přes počítač, přijde to poštou. Jo, tak to je ten cíl. Máme 8 tisíc IT systémů, které nikdo nikde centrálně neřídí. Je plno věcí, které chceme řešit.

TAKÁČ:

Rozumím, že se na spoustě věcí shodnete, ale proč by to ty strany dělaly? Vy každému nabídnete trochu, chcete za to důvěru a pak si ve sněmovně budete prosazovat, co se vám hodí s tím, u koho seženete podporu. Nebudou ty strany s prominutím tak trochu za šašky, že vám vyjádří důvěru a pak vy si třeba prosadíte něco, co je v přímém rozporu s jejich programem?

BABIŠ:

Ale tak my jsme vždycky říkali, že jsme …, já vím, že to politologové nechtějí slyšet, že jsme hnutí pro všechny. Ano, já chci dělat důchodovou reformu. 12,5 tisíce průměrný důchod je skandál. My chceme minimálně 15 tisíc. To je 94 miliard navíc. Už máme v připomínkový řízení navýšení důchodům všem stejně z 9 na 10 %. Ano, chceme oddělený důchodový účet. Chceme navýšit, vlastně náš největší problém je vzdělání. Potřebujem těm učitelům skutečně 40 – 50 tisíc. Ano, a to jsou asi levicové věci. A že chceme snižovat daně a vyrovnaný rozpočet? No, tak to jsou pravicové věci. Ale my jsme to vždycky říkali. My jsme vznikli jako hnutí protikorupční, ano, a říkáme, že levice a pravice, musím se smát, vidíme to v Německu, nejdřív paní Merkel měla středopravou, teďko má středolevou, jo, takže ve finále je to tak, jak já říkám, že ve finále se vždycky domluví, i když program mají nějaký. A my máme program pro všechny a může každý tvrdit, co chce, že to nefunguje. A já říkám, že my uděláme všechno proto, aby to fungovalo. My jsme tady pro všechny a ano.

TAKÁČ:

Rozumím tomu dobře, nechte mě vládnout, já si budu vládnout sám, každou chvíli něco přinesu do parlamentu, najdu si pro to nějakou podporu, ale budu vládnout sám, to je ta ideální cesta, kterou byste chtěl jít?

BABIŠ:

Nechť nám pomůžou, pane redaktore, nechť nám pomůžou, nechť nám Piráti pomůžou s digitalizací a my na to máme celé týmy, nebo STAN …

TAKÁČ:

No, dobře, Piráti s digitalizací, ODS s daněmi, sociální demokracie s vyššími důchody, takhle si to představujete?

BABIŠ:

My si představujeme, že ta vláda bude pracovat od rána do večera a plnit ten program a dělat věci, které tady jsme neudělali a…

TAKÁČ:

A bude to plnit pokaždé s někým jiným, komu to bude vyhovovat. Tak to je?

BABIŠ:

Podívejte se například na liniové stavby. Nebude to pokaždé s někým jiným. My máme jasné programové prohlášení, ano, a je tam jasný program, ano, a tam deklarujem jasně, co chceme. Rušíme superhrubou mzdu, už to je v připomínkovým řízení. Už navýšení důchodů máme v připomínkovým řízení, ano. A stejně my přistupujeme k návrhům jednotlivých stran. Piráti si dali rozšíření kompetencí NKÚ, dali jsme k tomu neutrální stanovisko, budeme to diskutovat ve sněmovně. Zdanění církevních restitucí, KSČM, bude to ve sněmovně. Pustili jsme to dál. Okamura – zákon o referendu, pustili jsme to dál. Sněmovna je vlastně ta, která rozhodne o těch zákonech. Ale samozřejmě z hlediska provozu státu…

TAKÁČ:

No, dobře, ale to je teďko, co říkám, přinese něco a pokaždé vám to podpoří někdo jiný a já se ptám– tohle je ta cesta, kterou chcete jít?

BABIŠ:

Ne, ještě jednou, jaké my máme možnosti. My čekáme na ČSSD, ta řekla jediná, že by uvažovala, aspoň některý reprezentanti s námi být ve vládě a v tom případě samozřejmě bysme měli nějakou dohodu menšinové vlády za nějaké podpory, to je jedna možnost. Nebo menšinová vláda, která je tolerována nějakými stranami na základě programových dohod, nebo možná ty tradiční demokratické strany, jak se s oblibou nazývají možná změní názor. Já nevím.

TAKÁČ:

Ještě větu k SPD poprosím. Stanoviska této strany mířící k táboru v Letech nejsou hranicí, přes kterou hnutí ANO nemůže jít? Není to hranice, která vám, ať už se demokratické strany rozhodnou jakkoliv, nedovolí spolupráci s tímto hnutím?

BABIŠ

No, tak samozřejmě hranice je, jejich představa referenda o…

TAKÁČ:

Ne, ne, vážu to na tábor v Letech, pane premiére. Jestli tohle není ta hranice?

BABIŠ:

Tábor v Letech… Já jsem se díval, myslím, že včera byl u vás pan Okamura, který řekl, že jeho slova byly nějak špatně interpretovány a omlouval se a bral to zpět, takže já k tomu asi těžko něco řeknu. Ona je to jeho odpovědnost, jak se vyjadřuje a já to nemůžu víc hodnotit. Já jsem pochopil a byl u vás ve studiu, že se omlouval, že to vzal zpět a jestli teďka některé strany, které se ve sněmovně nudí, chtějí z toho vyvolat nějaké hlasování, aby měly o čem jednat, tak to je jejich problém. Já pracuju jako premiér. Já mám od rána do večera schůzky, řeším plné věci, které v minulosti nikdo neřešil. Dneska protidrogová komise, hledám pro ně 101 milionů, máme velký problém, naše mládež je snad nejhorší v konzumaci alkoholu a v kouření v Evropě, takže já pracuju jako premiér od rána do večera a skutečně, o čem se hádá sněmovna, to neřeším.

TAKÁČ:

Přesto spolupráce se stranou, jejíž poslanec ohledně tábora v Letech řekne, že to byl neexistující pseudokoncentrák, to je něco, co si dovedete představit?

BABIŠ:

My žádnou spolupráci nemáme. My jednáme o programu, ano.

TAKÁČ:

No, tak říkal jste, že v záloze to je.

BABIŠ:

Tak samozřejmě, tak já myslím, že občané chtějí, aby byla nějaká stabilní vláda. Já myslím, že nechtějí slyšet od rána do večera, kdo s kým vyjednává a tak dále, takže, takže není to pro nás nějaká preferovaná varianta, ale dneska s námi jedná jenom KSČM a SPD, nikdo jiný nejedná, tak já nevím, když řeknu, že předčasné volby, tak všichni křičí, že je vydírám, tak mi poraďte, co bysme teda dělat? Možná uděláme referendum na to, aby nám občané řekli, co máme vlastně udělat. (Usmívá se)

TAKÁČ:

S prezidentem jste se shodli na členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci a na silnějším vystupování České republiky v těchto institucích. Tak, kdy z Evropy přivezete příslib, že nebudou kvóty?

BABIŠ:

Pane redaktore, já jsem byl tam poprvé u pana Junckera, já jsem byl na Evropské radě, byl jsem v Bulharsku, byl jsem v Davosu, kde 17 let nebyl nikdo za nás, takže samozřejmě ta politika je stejný jak byznys, je to o osobních vztazích. Na té Evropské radě je vlastně.., mluvíme všichni dohromady.

TAKÁČ:

Já jsem taky, proč to ještě není. Já jsem se ptal, kdy to bude.

BABIŠ:

No, tak samozřejmě my máme v Evropě za prvé zájem, aby příští rozpočet jsme měli na to vliv, aby ty peníze, které dostáváme, jsme rozhodovali my, ne, že nám někdo nadiktoval, že máme program pro chůvy v Praze nebo 14 miliard na internet, kterej nikdo nechce. Dneska máme 11 miliard, chceme přesunout peníze, které nám byly přiděleny na jiné věci, ale musíme se zeptat Evropské komise. A já říkám, my bysme měli mít na to větší vliv, tak to je jedna věc. A samozřejmě je to ta migrace, kde je Dublin 4 a kde nechceme kvóty.

TAKÁČ:

No, promiňte, ale operační programy si stanovuje každá země sama.

BABIŠ:

Právě, že ne, a to je právě ta chyba, protože nám Evropská komise …

TAKÁČ:

Vždyť se neustále kritizuje, proč Česká republika má tak obrovské množství operačních programů, že některé země to mají daleko jednodušší. Čili závisí na tom, co si jaká země nastaví, teď to v tuto chvíli závisí na vás.

BABIŠ:

No, samozřejmě, co si jaká země vyjedná. A pokud jsme měli premiéra, který nemluví ani anglicky, tak jsme toho moc nevyjednali, jo. Takže já teďka chci vyjednat, aby my jsme si řekli, ne, že Evropská komise nám řekla – jo, Česká republika, tady máte 22 % těch měkkých programů, těch sociálních programů v čase, kdy jsme měli 9,5 % nezaměstnanost, dneska máme 2,4 a nám chybí peníze například program investic do škol nebo kulturní památky nebo dálnice nebo podniky vlastně v obcích a městách a samozřejmě my chceme vlastně říct – tady my potřebujem peníze, my to víme, my to umíme líp než Evropská komise. A oni nám to nadiktovali. A já chci to změnit, já chci, aby my jsme měli na to vliv. A stejné není možné, aby šéfa Evropské komise vlastně určili vítězové evropských voleb vlastně na základě dohodě s nějakým šéfem velké evropské země. O tom mají rozhodovat předsedové vlád celé Evropské unie, a to chceme změnit, protože, i když jsme malá země, tak můžeme přece mít podstatně větší slovo, než jsme měli, a na tom já pracuju, a proto se snažím získávat spojence a na to si potřebujete vytvářet nějaké osobní vztahy, nejenom, že tam jednou sedíte na Evropské radě, ale že se potkáte s těma lidma vlastně na bilaterálních schůzkách, kde vlastně je to neformální jednání a na tom pracuju, a proto jdu do Mnichova, kde budu mít schůzky s holandským premiérem, s rakouským premiérem a dalšíma.

TAKÁČ:

Tak zpátky prosím k těm kvótám. Kdy přivezete tento příslib? A kolik ty vaše individuální schůzky už přinesly podporujících stanovisek v protikvótovém boji pro Českou republiku, aby vznikla blokační menšina? Kolik už toho máte přislíbeno?

BABIŠ:

Kolik máme přislíbeno? Tak samozřejmě máme, ta V4 jsme jednali v Budapešti, já jsem jednal i s bulharským premiérem a jednal jsem s dalšíma a samozřejmě my musíme ve finále, a to je vlastně nějaká ta vize, přesvědčit francouzského prezidenta Macrona, že on může být ten sjednotitel východní a západní Evropy v těch kvótách, protože samozřejmě dneska ty kvóty jsou nepřijatelné, rozdělují Evropu a my říkáme – není možné, aby nám někdo diktoval, koho my máme přijímat, když tady náš, naše nemocnice čeká rok na sestřičku z Ukrajiny, ano, absurdní, ta potřebuje povolení a ty lidi, který přicházejí, nelegální migranti přes Katánii na Sicílii, tak ty nemají žádný papír, a o tom to je. A pokud německá vláda …

TAKÁČ:

Dobře, ale to mi pořád neodpovídáte na otázku, kolik států nás už v tomto podporuje, protože zatím to nevypadá, že by v Evropské unii byla většina proti tomu Dublinu 4, protože se ptám, jak velkou silou už disponujete?

BABIŠ:

Samozřejmě, pane redaktore, my jsme nastoupili 14. prosince, tak to není až tak dlouho. Takže my na tom pracujeme a samozřejmě je to nějaké know-how a já nechci tady jako prozrazovat, kdo, jaký premiér my pomáhá s jiným premiérem a kdo koho zná a tak dále, takže to je samozřejmě o vztazích a o tom bude celé předsednictvo Bulharska do 30. 6., potom nastupuje rakouské předsednictví, kde teda ty názory na ilegální migraci jsou blízké a samozřejmě důležitý bude i postoj Francie a samozřejmě v Evropě jsou různé zájmy a já tady nechci jako prozrazovat naši strategii. Ale je absolutně vyloučeno a já jsem to jasně řekl i panu Junckerovi, že pokud by se ještě jednou stalo, že nás by někdo na úrovni ministrů vnitra, a to je to absurdní, že když premiér členské země řekne, že s tím nesouhlasí a na úrovni ministrů vnitra nás přehlasovali, a to je to nepřijatelné, a proto jsou problémy v Evropě a o tom má přemýšlet Evropa, proč se stal brexit a proč to rozděluje Evropu. My máme jinou vlastně přistěhovaleckou historii, takže o tom to je, a o tom vedeme tu debatu a já myslím, že na těch schůzkách, které jsem měl, to ti evropský politici vnímají a na tom budeme pracovat a na to máme de facto, de facto celý rok.

TAKÁČ:

Opět říkám, že jsem se neptal, proč to ještě není, ptal jsem se na tu sílu, na to mi očividně odpovědět nechcete. Poprosím poslední věc …

BABIŠ:

No, tak já vám nechci prozrazovat moji strategii, ale já říkám, že slavkovský formát, to znamená, Česko, Slovensko a já myslím, že se to zopakuje za účasti samozřejmě prezidenta Macrona a doufejme, že pan prezident má pozvání a přijde do České republiky, že to jsou samozřejmě jednání, kde my se budeme snažit vysvětlit těmto partnerům naši pozici a já jsem přesvědčen, že je ve finále i pochopí.

TAKÁČ:

Poslední věc, před prezidentskými volbami jste prezidentovi doporučil, aby se zbavil některých lidí. Promluvili jste si o tom dnes? Zbaví se jich pan prezident, nebo vám řekl, že vám do toho nic není?

BABIŠ:

Ne, ne, o tom jsme nemluvili. Já už si nepamatuji, jestli jsem skutečně řekl, že se jich má zbavit, já jsem skutečně řekl …

TAKÁČ:

No, dobře, vyznění té informace, i kdyby to nebyla přesně tato slova, bylo takové.

BABIŠ:

Dobře, tak ale jsem to kritizoval, že mu to nedělá dobrou reklamu a já nemíním na tom nic měnit, ale určitě dneska jsme o tom nemluvili a pan prezident si vybral lidi, je to jeho, je to jeho rozhodnutí a já nemám do toho, co mluvit.

TAKÁČ:

Pane premiére, děkuji vám za rozhovor, děkuju, že jste si udělal čas na Události, komentáře po setkání s prezidentem republiky. Na shledanou.

BABIŠ:

Na shledanou, děkuju.

Právě v době, kdy se politici takto vyjadřují, potřebujeme více než kdy jindy svobodná média. Podpořte nás prosím nákupem předplatného Revue FORUM ZDE! Děkujeme.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
FORUM 24 MONITOR
Další články autora