Slovenský prezident Andrej Kiska oznámil, že v příštím roce nebude usilovat o znovuzvolení do funkce hlavy státu. Pro Slováky jednoznačně špatná zpráva, protože na rozdíl od naší republiky mají na Hradě člověka, kterého si mohou vážit, jelikož důstojně reprezentuje jejich zemi. Bylo by velmi příjemné, kdyby v rámci Česko-slovenské spolupráce šlo zařídit, že bychom si prezidenta našich sousedů vzali za svého.

K našim slovenským sousedům se díváme s obdivem a velmi často sledujeme, jak lze vykonávat prezidentskou funkci. Závidíme jim. Tiše i velmi nahlas. Andrej Kiska je totiž prototypem politika, který dokáže na jednu stranu vystupovat jako silný státník, ale zároveň si nehraje na mocipána, kterého musí všichni poslouchat, protože pouze on má pravdu. Tedy jasný protipól Miloše Zemana.

Kiska je člověk, který je prezidentem pro všechny občany a nemusí k dojmu používat výroky o tom, zda je pro horních nebo dolních x milionů. Zároveň má naprosto jasný názor na extremisty, které odsuzuje a nejsou pro něj partnerem k diskuzi. Na rozdíl od Zemana by se určitě nepaktoval s Tomio Okamurou a jemu podobným.

Slovenský prezident je zdravý. Nemá problém cestovat kamkoliv, přijde mu naprosto logické, že má třeba podpořit sportovce své země na olympiádě, a ne jen o nich mluvit v pořadu na soukromé televizi. Kiska totiž takový pořad nemá. Proč? Necítí nenávist k novinářům, tudíž jeho nepřítelem nejsou veřejnoprávní média a bez problémů s nimi i dalšími komunikuje. Slušně.

Hlava státu našich „bratrů“ se také nezamilovala do Ruska a Číny a uvědomuje ji důležitost spolupráce se západními zeměmi, která je důležitá nejen ekonomicky, ale především kvůli bezpečnostním otázkám.

Andrej Kiska je naprostý opak Miloše Zemana a byl by skvělou náhradou za zesláblého mstivého staršího muže, který hodlá ještě pět let obývat Pražský hrad. Nezasloužili bychom si takového prezidenta? Sice už tu jednoho Andreje máme, ale i toho by ten prezidentský určitě dokázal v rámci možností krotit a nepaktoval by se s ním kvůli mocenským zájmům.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora