Kábul 12. ledna (ČTK) – Americká armáda potvrdila, že při listopadovém americkém leteckém útoku v afghánské provincii Kunduz zahynulo 33 afghánských civilistů. Nálet byl namířen proti bojovníkům Talibánu, kteří z domů civilistů ostřelovali americké a afghánské vojáky. Vyplývá to z vyšetřování americké armády, jehož výsledky byly dnes zveřejněny. Vzhledem k tomu, že američtí vojáci jednali v sebeobraně, nebude za smrt afghánských civilistů nikdo potrestán, konstatuje se ve zprávě vyšetřovatelů.

„Americká armáda v Afghánistánu dokončila vyšetřování, které se zabývalo obviněním, že společná vojenská operace amerických a afghánských vojáků ve vesnici Boz v provincii Kunduz v noci na 3. listopadu si vyžádala civilní oběti. Vyšetřování dospělo bohužel k závěru, že bylo zabito 33 civilistů a dalších 27 utrpělo zranění. Afghánští a američtí vojáci střelbou reagovali v sebeobraně na palbu ze strany Talibánu, který využíval civilní domy jako palebné pozice,“ píše se v americkém prohlášení.

„Bez ohledu na okolnosti hluboce lituji ztráty životů nevinných lidí,“ uvedl velitel amerických sil v Afghánistánu generál John Nicholson.

Při boji rovněž přišli o život dva američtí a tři afghánští vojáci. Usmrceno bylo také asi 26 příslušníků hnutí Talibán, mezi nimi i tři velitelé. K vysokému počtu civilních obětí podle vyšetřování zřejmě přispěl fakt, že byl zasažen a explodoval talibánský sklad munice.

Operace ve vesnici Boz byla podle zprávy vyšetřovatelů zaměřena proti vůdcům Talibánu odpovědným za říjnové tažení povstalců na město Kunduz. Talibánu se povedlo do Kunduzu proniknout, afghánské bezpečnostní síly je ale následně vyhnaly. V roce 2015 se Talibánu podařilo Kunduzu nakrátko zmocnit, v centru města tehdy hnutí vztyčilo svou vlajku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner