
Petr Cerman vydal druhou knihu – jmenuje se Bureš a opět se věnuje zlu komunistické minulosti, které ovšem v současné České republice stále trvá. Nedokázali jsme se s ní vyrovnat, a tak nám vládnou a budou vládnout ti, kdo z bývalého režimu nejvíce profitovali. Ač autor i v popisku knihy uvádí, že všechny postavy jsou smyšlené, propojení na současnost se nabízejí. Viděl je i jeho původní nakladatel, který se knihu bál vydat. Podle něj by jej totiž šéf hnutí ANO Andrej Babiš mohl zničit prostřednictvím finanční správy.
Kdy jste se rozhodl napsat knihu Bureš? Vzpomínáte si na nějaký rozhodující moment?
Kniha Bureš má bezmála 700 stran, takže jsem ji začal psát asi už někdy před třemi roky. Psaní je pro mě zábava a denně píši tak dvě až tři hodiny. Rozhodující moment pro napsání knihy Bureš nastal po přečtení trilogie Stiega Larssona Milenium. V Mileniu, podobně jako ve většině thrillerů či detektivek západních bestselerů vystupují zpravidla více či méně vymyšlení psychopati všech druhů. Řekl jsem si, že těch máme i u nás dostatek. V thrilleru Bez svědomí byl popisován mezi jinými i sadistický vyšetřovatel StB, možná i nikdy nepotrestaný vrah Alois Grebeníček. Nechtěl jsem se vzdát tématu zločinu a trestu, a tak mě napadlo napsat thriller o tom, co mohl způsobit i drobný udavač a jaké nádherné obzory se po listopadu 1989 otevřely našim bývalým agentům.
[ctete]156552[/ctete]
Pokud přečtete mou knihu celou, částečnou odpověď naleznete v textu. „Tokáňský klub přátel“ funguje, i když si tak bývalí soudruzi oficiálně neříkají. Lidé, kteří spolu opékali buřty a jedli guláše na různých školeních nomenklaturních kádrů, milice a podobně, se dobře znají a jsou spřízněni stejným Kainovým znamením.
V čem kniha navazuje na vaši prvotinu Bez svědomí?
Martin Franc, hlavní postava románu Bez svědomí, je o deset let starší a se svými kamarády z dětství znovu čelí úkladům bývalých mocných, kteří jsou mocnými i dnes. Tentokrát je v nesnázích nejmladší z kamarádů z ústecké čtvrti Klíše Ben. Děj se odvíjí od nevinné epizodky, kdy Ben při venčení psa náhodou narazí na pálení dokumentů StB. Od té doby začíná boj o jeho vlastní život, ve kterém je od počátku o krok pozadu. Naštěstí se ve zkorumpovaném a kamarádskými vztahy z minulosti provázaném policejním sboru najdou tři spravedliví… Ani v tomto thrilleru jsem se nechtěl vzdát tématu nepotrestaných zločinů a boji osamělých vlků proti zlu, který je ovšem v reálném světě dopředu odsouzen k nezdaru.
Knihu Bureš popisujete jako kriminální thriller. Přesto je zjevné, že se přinejmenším inspiruje situací u nás. Jak hodnotíte poslední vývoj v České republice?
Na to odpovědět neumím, protože současnému vývoji nerozumím. V parlamentu řídí schůzi udavač StB Falmer, ministrem zahraničí byl svého času udavač Kato a ministrem financí byl udavač Bureš, a mnoho dalších, kteří nebyli tolik vidět. Ještě hanebnější je postoj naší i slovenské justice, která dává přednost výpovědím bývalých zločinců-důstojníků StB, před listinnými důkazy a šmahem je vyviňuje s tvrzením, že o své spolupráci se státní bezpečností udavači nevěděli. Je to absurdní. Nikomu to nevadí, ani prezidentovi. Dnes je členství v KSČ, v milicích nebo spolupráce s STB něco jako šlechtický titul a klíč k prosazení v politice a v podnikání.
Komu byste vaši knihu doporučil?
Knihu bych doporučil lidem nad padesát let, kteří chápou, o čem to bylo. A měla by být povinnou četbou na gymnáziích, aby i mladí pochopili. Je to jen zbožné přání. Vím, že nejsem žádný Remarque ani Viewegh, ale ta doba a osudy lidí je myslím popsána věrně a dobře. Možná že název knihy je zavádějící, protože o Bureše v tomto románu zas tak moc nejde. Jedná se o klasický román, kde je láska, vraždy, zrada a moc. Bureš je v románu i v dnešním světě jen okrajovou figurkou.
Zkusil byste odhadnout, jak dopadnou volby a co bude po nich?
Obávám se, že drtivě vyhraje Babiš. Lidé mu to za koblihu hodí. Neúspěšní vidí svůj neúspěch v životě nikoliv u sebe a svých menších schopnostech, ale v tom, že jim byl úspěch ukraden. Proto slyší na bláboly člověka, který se pasuje na jediného poctivého v Čechách a na Moravě, o Slovensku ani nemluvím.
Provázely knihu nějaké problémy?
Knihu Bureš mi odmítl vydat můj původní nakladatel, protože se obával, že by ho Andrej Babiš prostřednictvím finanční správy zničil. Musel jsem proto knihu vydat ve vlastním nákladu a na vlastní riziko.